poyrazoğlu otomotiv etiler

Kervansaray’ın kadın muhtarı Damla adını aldı

Kervansaray Mahalle Muhtarı Döne Tuna Bilgen, doğum gününde mahkeme kararı olmaksızın isim değiştirme olanağından yararlanarak Döne olan ismini Damla olarak değiştirdi. Kadın muhtar isim değişikliğini sosyal medyadan duyurdu. 

14-11-2019 11:29

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7039 sayılı Kanun geçen yıl Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yasayla,  Soyadı Kanunu’nun 3’üncü maddesine aykırı yazılan, yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişlikleri bulunan ad ve soyadlarının  il ve ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın değiştirme hakkı tanındı. 3 Kasım’da başvuru süreci tamamlandı. Bir çok kişi sağlanan olanaktan faydalanarak isim ve soy ismini değiştirdi. 

Bu yasadan yararlanan isimlerden birisi de Kervansaray Mahalle Muhtarı Döne Tuna Bilgen oldu. Kadın muhtar, çocukluğundan itibaren barışamadığı ve  anlamı olmadığını söylediği Döne ismini Damla olarak değiştirdi. Muhtar Bilgen değişikliği sosyal medya hesabından, “Çocukluğumdan bu yana adımla barışamadım. Değiştirmek sürekli gündeme geldi fakat meşakkatli oluşundan vazgeçtim. Böyle bir fırsatı ise kaçırmak istemedi. Döne  hiç bir anlam ifade etmeyen, sadece, ‘Erkek olsun dönsün’ manasında. Adımı Damla olarak değiştirdim. Evet bu anlamda mutluyum. Doğum günümde bu duyuruyu yapmak istedim. Yeni yaşıma yeni isimle girdim” paylaşımıyla duyurdu. 

Filiz YIĞNAK

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kervansaray’ın kadın muhtarı Damla adını aldı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör