etiler poyrazoğlu otomotiv
20 Haziran 2019 Perşembe

Keçeci: THY köstek oluyor

Denizli Sanayi Odası, Türk Hava Yolları'nın bazı tarifeli uçuşlarının iptal etmesine tepki gösterdi. Başkan Müjdat Keçeci, “THY Denizli ihracatına ve turizmine köstek oluyor” dedi.

23-03-2019 10:49

Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, her geçen yıl yolcu sayısında artış olmasına rağmen Denizli uçak seferlerinin azaltılmasından rahatsız olduklarını belirtti. Pamukkale’yi barındıran Denizli’ye bu durumun yakışmadığını kaydeden Keçeci, “Bizim sürekli yurt dışından müşterilerimiz geliyor, Pamukkale’yi ziyaret için turistler geliyor ve biz bu mağduriyetin açıklamasını onlara yapamıyoruz. Ülkenin ihracat ve turizmden elde edilecek dövize bu kadar ihtiyaç duyduğu bir zamanda, ülke ekonomisine turizm ve ihracatla katkı sağlayan bir ilin, Dünya’ya ulaşma yollarının kapatılması anlaşılabilir değil. İş planlarımızı ve randevularımızı tarifeli uçuşlarımızı temel alarak ayarladığımız için son derece güç durumda kalıyoruz. Denizlili iş insanları olarak biz Çardak Havaalanı'nın daha yoğun kullanımı ve tarifeli uçuşların artması için gayret sarf ederken, THY bizi çevre illerdeki alanlara mahkum ederek bu konudaki çabalarımızı adeta boşa çıkarıyor" dedi.

Geçen yıl ağustos ayında Türk Hava Yolları A.O. Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı’ya bir mektup yazmasına rağmen uçak seferlerinde beklentileri doğrultusunda düzenleme yapılmadığını vurgulayarak, “Bunun üzerine seferlerin azaltılması bizi daha çok üzdü. Sadece Denizli-İstanbul-Denizli destinasyonunda uçuşlar olmasına rağmen, iş adamlarımızın yıl içinde çok yoğun yurtiçi, yurtdışı seyahatleri yaptığını, yurtiçi ve yurtdışından pek çok müşteri ve misafir ağırladığını belirtmiştim. 2017 yılında Çardak Havalimanı yolcu sayısı 2016 yılına göre yüzde 24 artarak 681 bine ulaşmış, bu sayının 100 bine yakını dış hatlarda gerçekleşmiş ve dış hat yolcu sayısı 2016’ya göre yüzde 506 artış sağlanmıştı. Bu ivme 2018 yılında da devam etti  ve ilk altı ayda yolcu sayısı 343 bine ulaşarak 2017 senesinin yüzde 26 üzerinde seyretti. Mektubumda de mevcut sefer sayılarının Denizli’ye yetmediğini özellikle ifade etmiştim” diye konuştu.

Bazı uçuşların iptal edilmesini eleştiren Keçeci,  “İstanbul’a yapılan yeni havaalanı yatırımıyla THY’nin mevcut hizmetini artırmasını beklerken Denizli’ye olan bazı seferlerin iptali ve mevcut seferlerin de saatlerinin uygunsuzluğu Denizli halkına, turiste ve Denizlili iş insanlarına işkence yapmaktan başka bir şey değildir” söyleriyle tepkisini dile getirdi. 

Denizli Platformu ise THY’nin sefer saatlerini değiştirmesine tepki gösterdi. Yapılan yazılı açıklamada İstanbul’dan her sabah 07:00’de kalkan Denizli uçağının saatini 05:40’a çekilmesini iş dünyasını olumsuz etkileyeceği belirtilerek, “THY’nin sefer saatlerini değiştirmesi iş dünyamızın hayal kırıklığına uğratmıştır. İstenmeyen bu durumun yeniden gözden geçirilmesini ve uygun bir şekilde düzeltilmesini bekliyoruz” denildi.

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Keçeci: THY köstek oluyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör