etiler poyrazoğlu otomotiv
26 Ağustos 2019 Pazartesi

Keçeci’den karamsar tablo

Denizli Sanayi Odası’nın farklı kaynaklardan derlediği istihdam verilerini kapasite kullanım oranları ile birlikte değerlendiren DSO Başkanı Müjdat Keçeci, “Kapasite kullanım oranlarının düşük olduğu bir ortamda istihdam da yükselmez” dedi. 

29-01-2019 10:49

Merkez Bankası verilerine göre ocak ayı kapasite kullanım oranının Türkiye genelinde yüzde 74.4 ile geçen yılın aynı ayına göre 3.8 puan azaldığını belirten Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Kapasite kullanım oranının düşük olması, iç piyasadaki sıkıntıların devam ettiğini gösteriyor” dedi.

Kapasite kullanım oranının sanayide çok önemli bir endeks olduğunu belirten Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Bu bizim özellikle takip ettiğimiz bir endeks. Çünkü kapasite kullanım oranı bizim bütün ihracatımızı, iç piyasadaki hareketimizi, sanayinin bütün hareketlerini belirleyen bir veridir. Örneğin işletmelerde kapasite kullanım oranları  yüzde 80’lerin altındaysa genellikle yeni yatırımın gerekmediğini düşünürüz” dedi. 

“İç piyasada problem olduğunun işareti”

Kapasite kullanım oranının özellikle gözlenmesi gereken bir veri olduğunu söyleyen Keçeci, “Bu noktada yüzde 80, yüzde 85’lerin altındaki her rakam kapasite kullanım açısından üretimdeki durağanlığın devam ettiğinin işaretidir. Dolayısıyla özellikle yatırım mallarında, yatırım mallarını destekleyen ara mallarda hele ki tüketim mallarında önemli düşmelerin olduğunu gösteren bir veri şu anda elimizde. Dolayısıyla bu durağanlığın sebeplerini analiz ettiğimizde tabii ki geçen aylardan gelen bildiğimiz malum sıkıntılar var. Kapasite kullanım oranının düşük olması, iç piyasadaki sıkıntıların devam ettiğini gösteriyor. Tüketim mallarında ki oranın yüzde 72’lerde olması, iç piyasanın durgunluğuna işaret ediyor. Kapasite kullanmanın yükselmesi için mutlaka bir sinerji yaratılması gerektiğini düşünüyoruz”dedi.

“DSO, istihdamın da yerinde sayacağını öngörüyor” 

İŞKUR verilerine göre de Denizli’de açık işlerde yaşanan oransal düşüş, firmaların işçi talep etmediğini gösteriyor. Keçeci bugün işi olmayan işletmelerin fazla gelen işçiler için tensikata gittiğini belirterek istihdamdaki artışın ancak kapasite kullanımında ve ona bağlı olarak yatırımlarda yaşanacak artışla tetiklenebileceğini belirtti. Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Keçeci’den karamsar tablo
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör