etiler poyrazoğlu otomotiv
19 Haziran 2019 Çarşamba

Keçeci: Sanayide durgunluk dönemi yaşanıyor

​TÜİK tarafından ekim ayına ait sanayi üretim endeksinin açıklanmasının ardından değerlendirmelerde bulunan Denizli Sanayi Odası  Başkanı Müjdat Keçeci, iç piyasadaki finansman krizinin sanayide önemli bir durgunluğa sebep olduğunu söyledi. 

19-12-2018 10:43

Yıllık bazda, geçen senenin ekim ayına göre yüzde 5,7’lik bir azalış kaydeden sanayi üretim endeksi, aylık bazda, geçen aya göre 1.9 düşüş kaydetti. Aylık daralmalara yoğunlaşılması gerektiğini belirten Keçeci, “Ekim ayı farklı bir ay oldu, çünkü bir önceki aydan gelen bankacılıkla ilgili sıkıntılar ve özellikle iç piyasadaki finansman krizi sanayide önemli bir durgunluğa sebebiyet verdi. Ekim ayının sonuna doğru gerçekleşen iyileşmeyle kasım ayında bir miktar düzelme göreceğiz ama tekstil merkezli bir kent olan Denizli’de özellikle ihracata dayalı üretim yaptığımız için Christmas döneminden kaynaklı olarak aralık ayının ikinci yarısında işletmeler kendini rölantiye alacaktır. Dolayısıyla kasım ayında bir iyileşme göreceğiz ama aralık ayında tekrar bir durgunluk görmemiz muhtemel. Genel olarak yıllar bazındaki istatistiklerimiz de bu şekildedir” dedi. 

Kapasite kullanımı artarsa istihdam artar

Sanayi sektöründe bir daralma yaşandığını dile getiren Keçeci, “Sanayide kapasite kullanımının göstergesi olan doğalgaz ve elektrik kullanımına baktığımızda imalat sektöründe bir daralma olduğunu görüyoruz. Açıklanan işsizlik rakamlarına baktığımızda da maalesef üzüldüğümüz tablolar karşımıza çıkıyor. Çünkü sanayide bir daralma söz konusu iken istihdamda bir artış beklemek yanlış olur. Bunlar doğru orantılıdır sanayideki kapasite artışı, sanayi üretimi artışı söz konusu olduğunda istihdam da doğal olarak artar. Bunlar paralel ilerleyen verilerdir” diye konuştu.

İşsizlik oranına da değinen Keçeci, “İşsizlik oranı eylül döneminde de yükselişini sürdürerek, geçen yılın aynı dönemine göre 0.8 puan artışla yüzde 11.4'e çıktı. İşsizlik Mart 2017'de yüzde 11,7 olarak gerçekleşmişti. O dönemden bu yana işsizliğin en yüksek seviyede gerçekleşmiş olduğunu gözlemliyoruz.   İşsizlik rakamlarındaki bu yükselişin en azından yıl sonuna kadar ve hatta Ocak – Şubat aylarına kadar da devam edeceğini düşünüyorum, çünkü bir anda bu işlerin açılması ve istihdamda bir toparlanmanın yaşanması söz konusu olmayacaktır. İşsizliğin sanayiyle paralel bir ilişkisi var. Ancak sanayideki üretimi arttırdığımızda işsizliğin ters yönde azalacağını düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı. Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Keçeci: Sanayide durgunluk dönemi yaşanıyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör