poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

Keçeci: “Bu faizler bile yatırım için uygun değil”

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, sanayicinin Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 14’e indirmesinden memnun olduğunu, ancak bu oranların bile yatırım için yeterli olmadığını söyledi. 

28-10-2019 18:43

Faiz indirimden memnun olduklarını ancak bu faizin bile yatırım için çok uygun olmadığını ifade eden Keçeci, “Sanayici olarak gerçekten yatırım yapmamız, üretmemiz için bize uygun faizlerin verilmesi gerekiyor. Yüzde 36’lardan yüzde 17’lere geldik, gerçekten kısa bir sürede oldukça hızlı bir düşme ile karşı karşıyayız. Bundan memnunuz ancak ne kadar memnunuz? Bugün hala bu faizin bile işletmelerde yeni yatırım ve finansman için uygun olmadığını biliyoruz. Merkez Bankası’nın düşürmekte olduğu faizle bu oran nereye gelecek?  Temennim daha önceki aylarda olduğu gibi Merkez Bankası'nın faiz düşürmesinin piyasaya, mevduat faizlerine ve en önemlisi ticari faizlere yansımasıdır” dedi.

Keçeci, “Diğer taraftan da enflasyonist bir baskıyla rakamlar küçüldükçe, daha önceki büyük rakamların düşmesi kolay olmuyor.  Ekonomide küçük rakamlara geldikten sonra bu rakamın daha aşağıya inmesi daima zorlaşır diye bir prensip var. Onu biliyorum, dolayısıyla bugün ticari faizlerin yüzde 17’den yüzde 10’lara ya da tek hanelere düşmesini şahsen büyük bir sürpriz olarak görüyorum. Faizlerin düşme eğiliminde olacağını düşünüyorum ama bir çırpıda, bu enflasyonist baskıda daha önceki aylardaki gibi düşmeye sebep olacağını zannetmiyorum” diye konuştu. Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Keçeci: “Bu faizler bile yatırım için uygun değil”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör