poyrazoğlu otomotiv etiler

Kazım Arslan’ın adı verilen parkın açılışı ülke gündemine oturdu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Denizli ziyaretinde Merkezefendi Belediyesi tarafından adı verilen  Kazım Arslan Parkı’nın açılışını yapması ülke gündemine oturdu.  Denizli Belediyesi tarafından 2012 yılında yapılan ve ilk açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı parkın Kazım Arslan’ın adı verilerek yeniden açılmasını sosyal medyada AK Partili ve MHP’li çok sayıda isim eleştirdi. Parkın açılışı ulusal bir gazetede “CHP’nin Park Tiyatrosu” başlığıyla manşetten duyururken, eleştiriler üzerine CHP ve İYİ Partili isimlerle basın toplantısı düzenleyen Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, parkın Büyükşehir Belediyesi tarafından devredildiğini, ismi olmayan parka belediye meclisinde oy birliğiyle Kazım Arslan’ın isminin verildiğini söyleyerek,  eleştirilerin haksız olduğunu söyledi.

19-09-2019 16:01

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Denizli ziyaretinde Selçukbey Mahallesi’nde Kazım Arslan’ın adının verildiği parkın açılışını yapması ülke gündemine oturdu. Tartışmalar, 2012 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan iken toplu açılış töreninde hizmete açtığı parkın Kılıçdaroğlu tarafından açılacağının açıklanmasının ardından başladı. AK Parti Merkezefendi İlçe Başkanı Ekrem Başer,  kendi yaptıkları parkın yeni yapılmış gibi açılmasını eleştirdi. Tartışma büyüdü kısa sürede sosyal medyaya düştü. Denizli Belediyesi’nin yaptığı parkın yeniden açıldığını söyleyen AK Partililer kampanya başlattı. Sosyal medyada yürütülen kampanyaya AK Parti’nin önemli isimleri de katıldı.

AK Parti İstanbul Milletvekili, MKYK Üyesi Markar Esayan, “Size şaka gibi gelecek ama Kılıçdaroğlu bugün Denizli’de AK Parti’nin yapıp açtığı parkı bir daha açacak. İlgili görseller ekte. 80 darbesinden sonra kapatılan CHP’nin yeniden açıldığını duyan rahmetli Ecevit’in masaya yumrukla vurduğu söylenir. Haksız mı?” paylaşımını yaptı. AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan Ekrem Başer’in açıklamalarının yer aldığı haber görselini paylaştı. 

Zolan da eleştirdi

Sosyal medyada tartışma sürerken, bir değerlendirme de Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’dan geldi. Esayan’ın tweetini paylaşan Başkan Zolan, “Biz hizmet etmeye, onlar bizim yaptıklarımızın üstünden prim yapmaya çalışmaya devam edecekler”  diye yazdı.  MHP İl Başkanı Cafer Birtürk de sosyal medya hesabından parkın açılışını eleştirdi ve “Başkasının yaptığı parkın ismini değiştirip açılışını yapmak hiç te etik değil” paylaşımını yaptı. Park tartışması sosyal medyada giderek büyüdü, binlerce kişi konuyla ilgili paylaşım yaptı. Parkın açılışı ulusal bir gazetede “CHP’nin Park Tiyatrosu” başlığıyla manşetten duyurdu.

Doğan’dan basın toplantısı

Tartışmanın büyümesi üzerine Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde İl Başkanı Mahir Akbaba, Denizli Milletvekili Teoman Sancar, Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, İYİ Parti Merkezefendi İlçe Başkanı Mehmet Ertuğrul Gökçe, başkan yardımcıları ve meclis üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenledi. Tartışmalarla ilgili son kez açıklama yapacağını söyleyen Doğan, yaşamını yitiren hayatını Denizli’ye adamış Kazım Arslan’ın adının siyasette polemik konusu yapılmasının üzüntüsünü yaşadığını söyledi. 

Eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Doğan, “Kamuoyunu birkaç gündür meşgul eden park polemiği konusunda haksız ve sert eleştirilere maruz kaldık ancak bu saldırılar gerçeği yansıtmamaktadır. Tek bir noktadan planlanıp yürütüldüğü apaçık belli olan, gündemi maniple etmeye yönelik olarak tarafımıza yapılan saldırılar karşısında bu açıklamayı yapma zorunluluğu hissettik. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki; bu derece sığ, bu derece gereksiz bir tartışmanın tarafı olmayı hiç istemezdik. Böylesine boş bir tartışma ile gündemi ve sizleri meşgul etmek bizim tercihimiz değildi. Hukuktan iş dünyasına, sivil toplumdan siyasete ve eğitime kadar, pek çok alanda Denizlimize hizmet etmiş, Denizli’ye ve Denizlililere ömrünü adamış değerli büyüğümüz Kazım Arslan’ın ismini bir parkta yaşatmak istememiz, maalesef ki bazı çevreleri rahatsız etti. Tüm bu gelişmeleri üzüntü ve şaşkınlıkla takip ettik” dedi.

451 bin metrekare büyüklüğündeki parkın Büyükşehir Belediyesi  tarafından 1 Ağustos’ta bakımında zorlanıldığı için devredildiğini, belediye olarak parkın bakım ve onarımını yaptıklarını, Temmuz ayı oturumunda 7 Haziran’da yaşamını yitiren CHP Milletvekili Kazım Arslan’ın adının oy birliğiyle parka verildiğini söyleyen Doğan, “Bu parka merhum vekilimizin ismini vermek, Denizlimizde her kesim tarafından sevilen ve sayılan; hizmetleri takdirle karşılanan dürüst, ilkeli, seviyeli siyaset konusunda eylem ve söylemleri bizler için rehber niteliğinde olan merhum Kazım Arslan vekilimize ve sevenlerine karşı borcumuzdu.  Bir merhumu siyasi polemiklere alet etmek, ne görgümüze, ne geleneklerimize, ne de Kazım Abimizden öğrendiğimiz siyasi terbiyeye yakışır. Merhum vekilimiz üzerinden siyasi çıkar elde etmeye çalışan zihniyetle aynı üslubu kullanmayacağımızı ifade ediyorum. Kazım Abimizin aziz hatırasına, ailesine ve sevenlerine karşı duyduğumuz saygıdan dolayı bu konuda bundan sonra başka bir sözümüz olmayacak” diyerek eleştirilere yanıt verdi. Osman Nuri BOYACI

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kazım Arslan’ın adı verilen parkın açılışı ülke gündemine oturdu
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör