poyrazoğlu otomotiv etiler

Kas hastaları destek bekliyor

Denizli’de kas hastası bireyler ve aileleri, 7 Eylül Dünya Duchenne Farkındalık Günü dolayısıyla Çınar Meydanı’nda bir araya geldi. Aileler adına konuşan Yusuf Ürem, devletten bekledikleri destekleri açıkladı.

09-09-2019 11:48

7 Eylül Dünya Duchenne Farkındalık Günü nedeniyle yurt genelinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Bu kapsamda Denizli’de bulunan bazı kas hastaları ve aileleri 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda bir araya gelerek bir basın açıklaması yaptı. Aileler adına açıklamayı okuyan Yusuf Ürem, duchennenin bir kas hastalığı olduğuna değindi. Hastalığın 3 bin 500 erkek çocuğunda bir görüldüğünü aktaran Ürem, hastalık nedeniyle çocukların 9-10 yaşlarında yürüme kaybı, 20'li yaşlarda ise yaşam kaybının ortaya çıktığını vurguladı. 

Hastaların devletten, belediyelerden ve özel işletmelerden beklentileri olduğunu dile getiren Ürem, “Tanı ve tedavi merkezlerinin hızla kurulması, fizik tedavi sürelerinin uzatılması dünyada ortaya çıkan tedavi yöntemlerinin ve ilaçlarının uygulamasının kolay ve ulaşılabilir olmasını istemektedir. Yürüme kaybı sonrası ihtiyaç duyulan tıbbi cihazların, akülü sandalye ihtiyaçlarının karşılanmasını beklemektedirler. Belediyelerden beklentimiz ulaşım araçlarının uygun olması, sosyal yaşam alanlarının oluşturulmasıdır” dedi. 

Açıklamanın ardından Denizlili yerel sanatçı Hurşit Türkay, hastalığa dikkat çekmek için meydanda gitarıyla şarkılar seslendirdi.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kas hastaları destek bekliyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör