poyrazoğlu otomotiv etiler

Karşılıksız çek ve protestolu senet azalıyor

Denizli Ticaret Odası Meclisi aylık olağan toplantısını yaptı. DTO Başkanı Uğur Erdoğan, mayıs ayındaki çalışmaları değerlendirirken, karşılıksız çek ile protestolu senetlerdeki iyileşmeye dikkat çekti.

01-06-2018 18:05

Meclisi Başkanı Salih Sarıkaya’nın oturum gündemi ve açış konuşmasıyla başlayan Ticaret Odası Meclis Toplantısı’nda Denizli’nin mayıs ayında ticari hayatındaki gelişmeler değerlendirildi.  DTO  Başkanı Uğur Erdoğan,  ticaret ve ekonomide son bir aylık dönemdeki faaliyetleri değerlendiren sunum yaptı. 

“İhracatçıyı koruyacak tedbirler alındı”
Başkan Erdoğan, çalışmalarını  tek tek sıraladığı konuşmasında, dünya, ülke ve Denizli’deki ekonomik gelişmelere de değindi. Döviz kurundaki dalgalanma ve faizle ilgili alınan kararların ilk etkisini gördüklerini ve olumlu karşıladıklarını kaydeden Erdoğan, “ABD doları  uluslararası piyasalarda değer kazandı. Dolayısıyla paramız  karşısında da değerlendi. Merkez Bankası, döviz arz ve talebini etkileyecek tedbirleri hızla almış, Geç Likidite Penceresi borç verme faiz oranını 300 baz puan artırarak yüzde 13,5’ten yüzde 16,5’e çıkarmıştır. İhracatçılarımızın zarar görmemesi için, ihracat reeskont kredisi geri ödemeleri Türk Lirası  olarak yapılabilecektir. Geri ödemelerde, dolar kuru 4,20,  euro kuru ise 4,90 TL’ye  sabitlenmiştir. Bu durum, ihracatçılarımızın dolar bazında Türk Eximbank ödemelerinde elini rahatlatacaktır ” dedi.

Karşılıksız çekte yüzde 36,53 iyileşme var
Geçen yılın aynı dönemine göre karşılıksız çek ve protestolu senet miktarında da önemli bir düşüş olduğunu belirten DTO Başkanı Uğur Erdoğan, “2017’nin nisan ayı sonu itibarıyla 1.897 olan karşılıksız çek sayısı, bu yılın aynı döneminde  yüzde 36,53 oranında azalarak  1.204 adede kadar geriledi.  Ayrıca, geçen yıl nisan ayı sonu itibarıyla, 48 milyon 718 bin lira tutarında senet protestosu gerçekleşmişti. Bu yılın  aynı döneminde bu miktarın yüzde 3,5 oranında bir düşerek 47 milyon 13 bin liraya gerilediği görüldü” diye konuştu. 
Haber Merkezi
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Karşılıksız çek ve protestolu senet azalıyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör