poyrazoğlu otomotiv etiler
18 Şubat 2019 Pazartesi

Karakurt halkı kötü kokulardan şikayetçi

Pamukkale’ye bağlı Karakurt’ta hayvancılıkla uğraşan bazı duyarsız vatandaşlar, kurutup gübre olarak sattıkları hayvan dışkılarını mahallenin yakınındaki Karakız Deresi’nin bazı noktalarına boşaltıyor. Yayılan kokudan ve sinekten rahatsız olan mahalle sakinleri yetkililerin soruna çözüm bulmasını istiyor. 

11-07-2018 16:29

Pamukkale İlçesi’ne bağlı Karakurt Mahallesi’nde mahalle aralarına gelişi güzel dökülen hayvan dışkıları insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Hayvancılık ile uğraşan vatandaşların Karakurt Mahallesi 3. Sokak yakınındaki Arapkızı Deresi ve boş arazilere gelişi güzel hayvan gübrelerini atması ve buralarda oluşturulan tezek yığınları, duyarlı vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Karakurt sakinleri mahalle arasında hayvan beslemenin doğru olmadığını belirterek, hayvan gübrelerinin çevreye yayılan kokuya ve hayvan gübresinin mahallede boş bir araziye gelişi güzel atılmasına tepki gösterdi. Karakurt’un artık bir köy olmadığını vurgulayan mahalle sakinleri, belediyeyi ve diğer sorumlu kamu kuruluşlarını göreve davet etti.

Hayvan dışkılarının bazen yollara da döküldüğünü kaydeden mahalle sakinleri, bundan dolayı tüm mahalleye koku yayıldığını söylediler. Her şeyi belediyeden veya devletten beklemenin yanlışı olduğunu belirten mahalle sakinleri, koku ve sinekler nedeniyle Karakurt halkının sağlığının bozulmaması için hayvan yetiştiricilerinin bu konuda biraz daha duyarlı olmalarını istedi. Hayvan gübrelerinin gelişi güzel çevreye atılmasından dolayı karasinek ve sivrisineklerin üreme alanı olduğunu belirten mahalle sakinleri, mahalleyi pis kokular sardığını, karasinek ve sivrisineklerin mahallede yaşayan insanların sağlığını tehlikeye soktuğunu savundu.

"Kanuna ve yönetmeliğe aykırı"

Boş araziye gelişi güzel atılan gübrelerden dolayı çocukların ve yaşlıların sağlığını ciddi bir şekilde tehlikeye attığını belirten mahalle sakinlerinden Dudu Kocala, “Gece traktörlerle gelip hayvan dışkılarını boşaltıp gözden kayboluyorlar. Kuruduktan sonra da yine aynı yöntemle gelip gübreleri alıyor ve satıyorlar. Mahallemizi saran bu pis kokudan dolayı şikayetlerde bulunduk. Sağlığımız tehlikede. Hepimiz bu kokudan ve sineklerden çok rahatsız oluyoruz. Mahallemizde, kanun ve yönetmenlik şartlarına uymadan hayvan yetiştiriciliği yapılıyor. Bu durum kanuna aykırıdır. Oysa mahallenin dışında boş araziler var. O arazileri kullansalar bizim sorunumuz ortadan kalkacak” dedi.

“Kokusunu biz çekiyoruz, parasını onlar kazanıyor”

Çocukların gübre kokusundan dolayı rahatsız olduğunu belirten mahalle sakinlerinden Hikmet Tosun, “Mahallemizde hayvan gübresinin olmasını istemiyoruz. Çocuklarımızın sağlığı tehlikeye giriyor. Bu koku sadece çocuklara değil herkese zarar verir. Mahallemizden pis kokular geliyor. Bazen sineklerden geçilmiyor. Geçmişten bu yana köyümüzde hayvancılıkla uğraşanlar gübrelerini tarlalarında kullanıyor. Ancak mahallemize sonradan gelenler dereye boşaltıyor ve kuruduktan sonra satıyor. Ama kuruyana kadar kokusunu biz çekiyoruz, parayı onlar kazanıyor” şeklinde konuştu.
Ayhan AKAR

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Karakurt halkı kötü kokulardan şikayetçi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör