poyrazoğlu otomotiv etiler
13 Temmuz 2020 Pazartesi

Karaca: “Ortak itirazlar sonucunda kazanan Denizli oldu”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle, yaşanan doğa hakları ihlalleri, ihlallerin önlenmesi için önerilerimizi içeren doğa hakları politikalarını kamuoyuyla paylaşmak üzere basın toplantısı düzenledi. Avdan Termik Santrali projesinin iptaline de değinen Karaca, “Mücadelenin ve ortak itirazların sonucunda kazanan Denizli oldu, kazanan yaşam alanlarımız oldu” dedi.

06-06-2020 14:12

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca,  basın toplantısında öncelikle, ülkemizin nefesini kesmek isteyenlere, rant, talan, beton ekonomisi ile havamızı, suyumuzu, topraklarımızı perişan edenlere karşı başta gezi direnişi şehitlerimiz olmak üzere demokrasinin çığlığı olmak, doğanın haklarının teslimi için mücadele veren ve bu nedenle yaşamdan koparılan tüm vatandaşlarımızı saygı ve minnetle andığını söyledi.  

“Doğa hakları ihlalleriyle  mücadele etmek zorunda  bırakılıyoruz”

Bilindiği üzere 5 Haziran 1972 yılından bu yana Birleşmiş Milletler tarafından alınan karar ile  “Dünya Çevre Günü” olarak kutlanıyor diyen Karaca, “Koronavirüsü salgınında Dünya Çevre Günü’nü kutlarken, ülkemizde bizler üzülerek ifede etmek isterim ki, salgın sürecinde artarak devam eden doğa hakları ihlalleriyle mücadele etmek zorunda bırakılıyoruz. Salgın nedeniyle vatandaşlarımıza evde kal çağrıları yapılırken ve vatandaşlarımız salgınla baş etmeye çalışırken yandaşlara Kanal İstanbul gibi maskeli ihalelere hız verilişine, doğal SİT alanlarını beton ormanları haline getirecek yönetmelik değişikliklerine, Türkiyenin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü’müzün çıplak ayakla basmaya kıyamadığımız  kumlarına kepçe ve kamyonları ile saldırlışına, Kirazlıyayla’da ağaçları, nefes alacak toprakları ve suları için direnen kadınlarımızın çığlığına kulaklarını tıkayan, hatta şirketin vatandaştan koruma anlayışına üzülerek tanıklık ettik” dedi. 

“Kazanan Denizli oldu” 

Avdan Termik Santrali’ne de değinen Karaca, “13 Mart - 31 Mayıs tarihleri arasında yani korona salgını nedeniyle evde kal çağrıları yapıldığı günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 58 “ÇED olumlu kararı”, Bakanlıkça yetkilendirilen Valiliklerce  479 “ÇED gerekli değildir” kararı verildi. 

Kahramanmaraş’ta Afşin C Termik Santrali’ne, kanserden can çekişen Eskişehir Kaymaz’daki maden firmasının atık depolama sahasına kapasite artışı projesine, Aydın Kızılcaköy’de JES projesine ÇED Olumlu kararı verildi. Halka evde kal, sağlıklı ol denirken, ilan yapılmadan İnceleme ve Değerlendirme Kurulu toplantıları yapıldı. Denizli Avdan Termik Santral projesi Nihai ÇED raporu yurttaşların görüşüne açıldı. Vatandaşlarımız yurttaşlık hakkını kullandı ve itiraz dilekçelerini yetkili makamlara iletti, tüm Denizli tarım alanlarının ortasına, halk sağlığını hiçe sayarak kurulmaya çalışılan termik santral projesine karşı duruşunu gösterdi, kenetlendi ve bugün nihayet bu haklı mücadelenin ve ortak itirazların sonucunda kazanan Denizli oldu, kazanan yaşam alanlarımız oldu. Ülkemizin her yerinde doğanın haklarının mücadelesini veren, havamıza, suyumuza, topraklarımıza, ormanlarımıza salgına rağmen sahip çıkma mücadelesi veren tüm vatandaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Koray ÇAĞDAŞ

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Karaca: “Ortak itirazlar sonucunda kazanan Denizli oldu”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör