poyrazoğlu otomotiv etiler
8 Temmuz 2020 Çarşamba

Karaca’nın teklifi yasalaşırsa hane gelirinde engelli hesaplanmayacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, engelli aylıklarının iyileştirilmesi için kanun teklifi verdi. Teklif yasalaşırsa engelli aylıklarının hesaplanmasında hane başı düşen gelirde engelli kişi hesap dışı tutulacak. 

04-12-2019 11:56

3 Aralık Engelliler Günü dolayısıyla TBMM’ye kanun teklifi veren Gülizar Biçer Karaca, “Engelli vatandaşlarımızın, haklarına erişim engellerinin ortadan kaldırılmadığı bir Türkiye tablosuyla karşı karşıyayız. İhtiyaç sahiplerini muhtaçlık üzerinden tanımlayarak sosyal yardımları “hak” değil “lütuf” gören Bakanlık engelli vatandaşlarımız ile ilgili yardımlarda da ne yazık ki adaletli davranmadığı gibi, haklara erişim engellerini ortadan kaldıracak adımlar yerine yardımları sopa gibi kullanmaktan çekinmemektedir” dedi.

Engelli aylıklarının hesaplanmasında AKP’nin değişiklik yaparak hane başına düşen gelir ölçütü uygulaması  getirdiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca “Daha önce verdiğim yasa teklifimi yenileyerek uygulama dışında bırakılan ve maaşları kesilmiş olan engellilerimizin yeniden maaş alabilmesinin önünü açmak için girişimde bulundum. Engelli maaşı bağlamak için hane geliri hesaplanırken o hane içindeki engelli de hesaplamaya dahil ediliyor. Oysa ki çalışması mümkün olmayan engellinin bu hesaplamanın dışında tutulması gerekli. Ayrıca TBMM Başkanlığına sunduğum kanun teklifinde engelli maaşlarının arttırılmasına yönelik düzenlemeler de var.  Teklifimizin yasallaşması, engellilerin haklarına erişimi ve yaşadıkları zor koşullarda ihtiyaçlarının karşılanabilmesi açısından önemli bir adım olacaktır” diye konuştu.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Karaca’nın teklifi yasalaşırsa hane gelirinde engelli hesaplanmayacak
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör