poyrazoğlu otomotiv etiler
16 Temmuz 2020 Perşembe

Karaca’nın ‘ÖTV kalksın’ kanun teklifi reddedildi!

Denizli Milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’nın, tarımsal ürünler ile hayvancılıkta kullanılan mazot, gübre, tohum, ilaç, yem ve benzeri girdilerde ÖTV’nin kaldırılmasına ilişkin verdiği kanun teklifi reddedildi.

18-06-2020 14:58

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, tarım girdilerinde ÖTV olmasını eleştirerek ‘Mücevher ve pırlantada ÖTV yoksa çiftçinin kullandığı gübrede neden ÖTV var? Yatta kullanılan mazotta ÖTV yoksa çiftçinin kullandığı traktöre koyduğu mazotta neden ÖTV var?’ Diye sordu. Gülizar Biçer Karaca TBMM kürsüsünde yaptığı konuşmada tarım alanlarındaki azalmaya, üretimden vazgeçen çiftçi sayısına dikkat çekti. Çiftçinin Tarım Kanunu’na göre devletten 175 Milyar TL alacaklı olduğunu belirtti. ‘2020'nin ilk 5 ayında bir avuç faiz lobisine  65 milyar lira para ödeyebiliyorsak çiftçimizin mazotundan, gübresinden, ilacından ÖTV kaldırılabilir. Yandaşlara 80 milyar lirayı geçen bir garanti ödemesi bu bütçeden ödenebiliyorsa o zaman çiftçimizin de mazotundan, gübresinden ÖTV kaldırılabilir.’ dedi.

Arpalık A.Ş’den kesilecek  paralarla çiftçinin borcu ödenir!

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ülkemizde kaynak sorunu olmadığını, önemli olanın kaynakların kimin için nasıl kullanılacağı olduğunu dile getirdi.’18 yıl önce kurulan Arpalık Aile Şirketinden kesilecek paralarla  çiftçimizin hem alacağı olan 175 milyar lira destek ödenir, kanuni hakları ödenir hem de çiftçimizin kullandığı mazottan, elektrikten, gübreden, tohumdan ve çiftçimizin ana ham madde olarak kullandığı bütün değerlerden ÖTV'yi kaldırırsanız çiftçimiz üretir.’ dedi. 

TBMM kürsüsünden tüm milletvekillerine çağrı yapan Gülizar Biçer Karaca ‘Bu kanun teklifine bugün evet derseniz ne mi olacak? Belki kırk gün bakamadığınız vatandaşın sandıkta soracağı hesabı engelleyemeyeceksiniz. Üç maske dağıtamamanın ayıbını örtemeyeceksiniz ama çiftçimizden bir "Allah razı olsun" lafını duyacaksınız.’ dedi. Gülizar Biçer Karaca’nın tarım ve  hayvancılıkta kullanılan girdilerinde ÖTV’nin kaldırılmasına ilişkin verdiği kanun teklifi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. 

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Karaca’nın ‘ÖTV kalksın’ kanun teklifi reddedildi!
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör