etiler poyrazoğlu otomotiv

Karaca’dan Uzunpınar’a destek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, bir süre önce su savaşının yaşandığı Uzunpınar’ı ziyaret etti. Mahalle sakinleriyle bir araya gelen Karaca, suyun taşınmasının Uzunpınar’ın bitirilmesi anlamına geldiğini belirterek, “Buna izin vermeyiz, sonuna kadar konunun takipçisi olacağız” dedi.

01-08-2018 18:28

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, bir süre önce Unuzpınar’ın suyunun Karahayıt’a aktarmak için çalışma yapmak üzere gelen DESKİ ekipleri ile mahallesi sakinlerinin karşı karşıya geldiği bölgeyi ziyaret etti. Uzunpınar Mahallesi sakinleriyle buluşan ve yaşanan sorunu yerinde inceleyen Karaca, Uzunpınar’ın sesine kulak verdiğini söyledi.

Suyun taşınması kekik ve tütün üretimini bitirir
Kekik, tütün üretimi ve hayvancılıkla geçinip, ülke ekonomisine katkı sağlayan Uzunpınar’ın tek su kaynağının DESKİ tarafından açılacak kuyudan kanallarla Karahayıt’a taşınmak istenmesine tepki gösteren Karaca, “Su tüketilebilir bir kaynak olarak görülmemeli. Uzunpınar’dan Karahayıt’a su aktarılması, Uzunpınar’ın kekik, tütün ve hayvancılığını bitirmek anlamına geliyor. DESKİ, yıllar önce dönemin CHP’li belediye başkanı tarafından açılan ancak merkezdeki su kaynağını kuruttuğu için kapatılan su kuyusunu yeniden açarak yanlış politikayı sürdürüyor. Kamu yararını gözetmiyor, mahalle halkının istek ve ihtiyaçlarını yok sayıyor. Uzunpınarlılar ‘canımızı veririz suyumuzu vermeyiz’ diyor. Uzunpınar’ın tek su kaynağını, aşağıda alternatif kuyu açarız diye kurutmak, teknik açıdan da yanlışa davetiye çıkarmaktır. Bölgenin can suyunu, can damarını kurutmaktır. Su kaynaklarının tasarrufu kimsenin tekelinde olamaz. Üstelik Uzunpınar suyunun Karahayıt’a yapılacağı iddia edilen bir otel için, çıkar için taşınmak istendiği söyleniyor. Bu kabul edilemez” dedi.

DESKİ’nin var olan suyu Karahayıt’a taşıyıp, Uzunpınar’a ikinci bir kuyu açma gerekçesinin arkasına sığınamayacağı anlatan Karaca, “İkinci bir kuyu açılması durumunda basınç yeterli gelmediğinden, mevcut kuyuya su gitmemesi bölge halkı tarafından bizzat deneyimlendi” diye konuştu.  Uzunpınar’da muhtar ve vatandaşlarla görüşen CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca,su kaynağında inceleme yaptı.
 Haber Merkezi
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Karaca’dan Uzunpınar’a destek
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör