poyrazoğlu otomotiv etiler

Karaca’dan nükleer santral eleştirisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Mersin Akkuyu’da  temeli atılan nükleer güç santralinin halkın itirazları yok sayılarak inşa edileceğini söyledi. Karaca, “Temel atma töreni nedeniyle Mersin halkına yönelik OHAL kılıfı ile uygulanan yasakları kabul etmek mümkün değildir” dedi.

05-04-2018 17:32

Mersin Akkuyu’da temeli atılan nükleer güç santral ile ilgili yazılı açıklama yapan CHP’nin Doğa ve Çevreden Sorumlu  Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Mersin halkının yüzde 86’sının nükleer santral istemediğine dikkat çekti. Karaca, “Anayasamızın 56. maddesine göre çevreyi geliştirmek, sağlıklı bir çevrede yaşamak ve çevre kirlenmesini önlemek de; devletin ve yurttaşların en temel hakkı ve ödevidir. Ancak son yıllarda doğayı yok sayan, yaşam alanlarımızı yok eden, ranta dayalı politikalarla ülkemizin doğal kaynakları yok olmaya kurban edilmektedir. Hükümet doymak bilmeyen ticarileşme ve rant iştahıyla, geleceğimizi ipotek altına alma hamlelerini ard arda denemektedir” dedi.

Ekolojik sistemi bir bütün olarak görmekten uzak, öngörüsüz politikaların, tarımı ve insan sağlığını tehdit ettiğini, gelecek kuşakların, topraksız, susuz, yeşilsiz bir dünyaya mahkum edilmeye çalışıldığını vurgulayan Karaca,  “ Bugün yaklaşık 4 sente satılan 1 kilowat  elektrik, Akkuyu Nükleer Santrali tarafından bize 12.35  sentten satılacak, dünyanın en pahalı üretilen elektriğinin bedeli de halkımızın cebinden çıkacaktır.  Sözde yerli ve milli enerji üretimi çığırtkanlığı, gerçek amacın ve niyetin bir perdesidir. Yapılmak istenen nükleer santral ne yerli, ne de millidir. Ülkemizin geleceğinin yabancı sermayeye peşkeş çekilmesi asla yerli ve milli olamaz” diye konuştu.

Karaca,  CHP olarak  “önce insan” diyerek  yaşanacak bir Türkiye için, Türkiye’nin yarınlarının kişisel ikbal ve koltuk hedeflerine, ranta ve talana teslim edilmemesi için her türlü mücadeleyi halkla birlikte vereceklerini vurguladı.

 Haber Merkezi

 

 

 

 

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Karaca’dan nükleer santral eleştirisi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör