etiler poyrazoğlu otomotiv
27 Haziran 2019 Perşembe

Karaca’dan ‘eşitlikçi yaklaşım’ önerisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, TBMM’ne sunduğu araştırma önergesinde, kamu kaynaklarının toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeten anlayışla harcanması ve kriz dönemlerinde sektörlere verilen teşviklerin adaletli ve eşitlik ilkeleri gözetilerek hazırlanması önerisinde bulundu. 

01-10-2018 15:41

TBMM’ye araştırma önergesi sunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Küresel Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Raporu’na göre istihdama katılım ve olanaklar açısından Türkiye’nin 144 ülke içerisinde 131. sırada olduğunu hatırlattı ve ekonomik krizle birlikte teşvik paketlerinin sektörlere dağılımında eşitlik ilkesinin gözetilmesini istedi.

Piyasa odaklı mevcut ekonomi politikalarının toplumun farklı kesimlerinin sorunlarını çözemeyeceğini belirten Gülizar Biçer Karaca, “TÜİK 2017 verilerine göre; kadın işsizlik oranı yüzde  14,1 iken erkek işsizlik oranı yüzde  9,4 Kadınların uzun süre işsiz kalma riski erkekler için yüzde 17,5 iken kadınlar için yüzde 28 olarak gerçekleşmiştir. İşsizlik rakamlarının dışında kalan ümidi kırık işsizler ya da iş aramaktan umudunu kesenler içinde de kadınların oranı daha yüksektir. Yeterli istihdam yaratmayan büyüme ve artan işsizlik, erkekleri de kadınları da olumsuz etkilemekte ancak kadınların yaşamındaki etkileri çok daha farklı ve olumsuz olmaktadır. İkincil işgücü konumunda olan kadınlar için kaliteli, kalıcı, yapıcı istihdam teşvikleri gerekmektedir” dedi. 

Krizin faturasını en derin biçimde yaşayanların yoksullar, işsizler, iş aramaktan ümidini kesenler ve kayıt dışı çalışmak zorunda kalan kırılgan gruplar olduğunu vurgulayan Karaca, “Krizin faturasının hanelere ciddi biçimde yansımasından olumsuz etkilenen toplum kesiminin başında kadınlar özellikle yoksul hanelerin bakım yükünü ücretsiz üstlenen risk altındaki yoksul kadınlar gelmektedir. Ücretsiz aile işçisi olarak çalışan toplam 3 milyon 134 bin kişinin cinsiyete göre dağılımına bakıldığında durum vahim. Bu rakamın 877 bini erkek iken ücretsiz aile işçisi olan kadın sayısı erkeklerin neredeyse 3 katına denk düşecek biçimde 2 milyon 258 bin olarak gerçekleşmektedir. Kadınların istihdam piyasasındaki durumu eşitlikten uzak olduğu gibi ücretsiz aile işçiliğinin yükünü de kadınların taşıdığı görülmektedir” dedi. 
Haber Merkezi
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Karaca’dan ‘eşitlikçi yaklaşım’ önerisi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör