poyrazoğlu otomotiv etiler

Kara tezgah teknolojiye meydan okuyor 

Buldan’da asırlık Kara Tezgah turistler tarafından büyük ilgi görüyor. 1928’den bu yana çalışan asırlık tezgahta dokunan ürünleri satın alan ziyaretçiler, Kara Tezgah’ın nasıl çalıştığını ve ürünlerin nasıl yapıldığını yerinde görme fırsatı buluyor. 

07-08-2018 18:05

İlçeye 1928 yılında getirilen ve Türkiye’deki ilk örneklerden olan Kara Tezgahlar,  Buldan El Sanatları ve Kültür Merkezi’nde (BEKÜM)  tam 90 yıldır çalışmaya devam ediyor.  Kente gelen yerli ve yabancı turistler,  tezgahın çalışma şeklini, ürünlerin yapım ve işleme aşamasını baştan aşağı canlı bir şekilde görme fırsatı buluyor. Yeni nesil tezgahlara göre daha kaliteli ürünler çıkaran tezgahta özellikle Buldan yöresine ait Hoşgör, Buldan Bezi ve ipek kumaş üretiliyor. Tezgahta dokunan bezler ve bu bezlerden imal edilen  şal, yazma, peştemal, gömlek ve havlular tezgahın yan tarafında açılan atölyede satışa sunuluyor. 
 
“Buldan’a sırf bu ürünlere bakmak için geldim” 
Hollanda’dan tatil için Türkiye’ye gelen ve dokuma ürünlerine bakmak için Buldan’a geldiğini aktaran Sema Tapan Pınarbaşı, “Normalde Nevşehirliyim ama Hollanda’da yaşıyorum. Buldan’a sırf bu ürünlere bakmak için geldim. El dokumasını çok beğendik, havlular aldık. El dokuması ipek ipliklerinden şallar alıyoruz,  kalitesi çok güzel” diye konuştu. 

“Kumaşın nasıl yapıldığını yerinde gördük” 
Kara tezgahın ve tezgahta yapılan ürünlerin dikkatlerini çektiğini ve Türkiye’ye geldiklerinde buraya da gelip ziyaret ettiklerini ifade eden Sedat Tapan ise, “Kumaşın nasıl yapıldığını yerinde gördük. Arkadaşımız bize çok güzel tarif etti. Şu eski tekstil kumaş dokuma makinası gösterdi bize tarif etti. Ben Hollanda’ ya döndüğümde değişik arkadaşlara da anlattım bunu internette paylaştım. Yani ben çok etkilendim. Hanımıma da anlattım,  onu da getirdim tekrar geziyoruz burayı. Buldan ilgimizi çok çekti” dedi.

“Üretime devam ediyoruz” 
Tezgahın kente geldiği 1928 yılından beri çalıştığını söyleyen Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, “Bu tezgah 1928 yılı yapımı Doğu Alman malı bir tezgah. Buldan’da iki ya da üç evde var bu tezgahtan. Dokumaya devam ediyoruz,  burada üretim yapıyoruz. Hoşgör kumaşı dokuyoruz,  peştemal dokuyoruz. Bu tezgahlarımız geleneksel üretimin bir parçası olarak devam ediyor” dedi.
 İHA
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kara tezgah teknolojiye meydan okuyor 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör