etiler poyrazoğlu otomotiv
19 Haziran 2019 Çarşamba

Kapalı ameliyatla kanserden kurtuldu

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde mide kanseri teşhisi konulan Binali Yiğit, kapalı ameliyat yöntemiyle ağrısız ve izsiz müdahale edilerek sağlığına kavuştu.

27-12-2018 17:32

PAÜ Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’ne iştahsızlık, karın ağrısı, kilo kaybı şikayetleriyle başvuran 55 yaşındaki Binali Yiğit'e yapılan endoskopik değerlendirme neticesinde mide kanseri teşhisi konuldu ve ameliyat yapılmasına karar verildi PAÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kağan Gökakın başkanlığındaki ekip tarafından kapalı ameliyat olarak bilinen laparoskopik yöntemle ameliyat edilen hasta sağlığına kavuştu.

Operasyonla ilgili konuşan  Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kağan Gökakın, genel anestezi altında yapılan ve karın üzerinde küçük delikler açılarak iç organların görüntülenmesi prensibine dayanan bir ameliyat şekli olan "laparoskopik” ameliyatların artık birçok kanser hastalıklarında başarıyla uygulandığını ifade etti. Mide, kolon, karaciğer ve böbrek gibi iç organların kanserlerinde yoğunluklu olarak açık ameliyat yapıldığını hatırlatan Doç. Gökakın,  "Ama ilerleyen teknoloji ve deneyimler sayesinde bu tür vakalara açık ameliyata gerek kalmadan laparoskopik cerrahiyle müdahale edilebiliyor. PAÜ Hastanesinde bunun başarıyla yapılmış olması, Türkiye'de tıp bilimi ve sağlık alanında kat edilen mesafenin öneminin çok açık göstergesidir" dedi.

Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Muhammed Raşid Aykota da kilo kaybı, karın ağrısı, iştahsızlık ve kusma gibi şikayetlerle kendini gösteren mide tümörünün zamanında ve uygun tedavi yapılmadığında ölümle sonuçlandığına dikkati çekti. Sağlığına kavuşan Binali Yiğit ise, doktorlara teşekkür etti. 

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kapalı ameliyatla kanserden kurtuldu
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör