etiler poyrazoğlu otomotiv

Kanun teklifi ve soru önergesi verdi, suç duyurusunda bulundu

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk , TRT Gelirleri Kanunu’nda değişiklik yapılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kanun teklifi verdi. Öztürk, teklifinde elektrik faturalarından alınan TRT payının kaldırılmasını önerdi. Öztürk ayrıca TRT hakkında suç duyurusunda bulundu.

04-07-2019 14:24

Denizli Milletvekili Yasin Öztürk ,son dönemdeki yayıncılık ilkeleriyle tartışma konusu olan TRT’yle ilgili üç adım attı. Öztürk,  TRT’nin halk nezdinde güvenilirliğini yitirdiğini ileri sürerek ilk adımda, TRT’nin Gelirleri Kanununda değişiklik yapılmasını öneren bir kanun teklifi hazırladı.  Öztürk , kanun teklifinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle TRT’nin ne kadar gelir elde ettiğini ve bu kadar gelire karşılık neler yaptığını soran bir yazılı soru önergesini Meclis Başkanlığı’na verdi  Ayrıca İYİ Parti milletvekilleri Sıhhıye Adliyesinde , kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan'ın TRT'de yayınlanan röportajı hakkında  suç duyurusunda bulundu 

Öztürk, yasa teklifinde 1964’te, özel yasayla özerk tüzel bir kişiliğine sahip olarak kurulan TRT’nin son dönemde yaptığı yayın politikasını iktidar politikasına destek ve muhalefet liderlerine ilişkin haberleri görmezden gelmek üzerine kurduğunu belirterek, “Hatta, 23 Haziran İstanbul seçimleri öncesi kırmızı bültenle aranan bir teröristi ekranlara çıkararak, iktidarın bir etnik köken üzerindeki oylarını yönlendirmeye çalışmıştır. 2019 yılı itibariyle çeşitli statülerde 5000’den fazla çalışanı olan TRT bunca fazla personele rağmen programlarını “ dış yapımlar “ olarak hazırlatmakta ve bu da kuruma ilave mali külfet getirmekte , kurumun mali tabloları olumsuz hale gelmekte tüm bu harcamalar da vatandaşın sırtına yüklenmektedir .  Geçtiğimiz günlerde elektrik fiyatlarına yüzde 14.98 oranında zam yapılmıştır. Enerji Fonu bedeli, “kayıp kaçak” bedeli, “TRT payı”, Elektrik Tüketim Vergisi ve KDV ile faturalar zaten vatandaş tarafından ödenemez durumdadır. Bu kalemler arasında yer alan “yüzde 2 TRT Payı” ile TRT’nin reyting ölçümlerinde alt sıralarda yer alan taraflı , binlerce personele rağmen yandaşlardan satın alınan dış programlar ile yayıncılık yapmasına gerek yoktur”  ifadelerini kullandı . 

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kanun teklifi ve soru önergesi verdi, suç duyurusunda bulundu
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör