etiler poyrazoğlu otomotiv
21 Kasım 2019 Perşembe

Kale biberinde rekolte artışı bekleniyor

Türkiye'nin üç tescilli biberinden biri olan Kale biberinin hasadına başlandı. Üreticiler tarafından ilçedeki pazara getirilen biber, sabahın erken saatlerinde satışa sunuluyor. Tezgahlarda yerini alan Kale biberi, toptan 6, perakende ise 7 liradan alıcı buluyor. Kale Ziraat Odası Başkanı Halil Saygın, biberin rekoltesinin önceki yıllara gör daha yüksek olduğunu söyledi. 

05-07-2019 12:09

Geçen yıl fiyatın yüksek olması nedeniyle ekim alanının arttığını dile getiren Saygın, "Kale biberinde ekim alanı 8 bin dekara çıktı. Geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 30 artışla 8 bin ton ürün bekliyoruz. Çiftçilerimizin emeklerinin karşılığını almalarını istiyoruz. Kale biberinin tanıtımı ve pazarlanmasına yönelik bir tesisin açılması üreticilere çok büyük fayda sağlayacaktır. Sektörde üreticilerle toptancıların sözleşme yapmalarını istiyoruz. Bunu başarabilirsek üreticinin pazar korkusu olmayacak, biberi pazar sıkıntısından kurtarmış olacağız" dedi.

Biber üreticilerden Bülent Kadıkça ise özellikle biber festivalinin ürünün  tanıtımına katkı sağladığına işaret etti. Yaşar Özdemir ise 15 yıldır biber üretimi yaptığını belirterek, "Bu yıl biberden beklentimiz çok" diye konuştu. AA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kale biberinde rekolte artışı bekleniyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör