poyrazoğlu otomotiv etiler
18 Şubat 2019 Pazartesi

Kale Biberi hasadına başlandı

Kale ilçesinde yetişen coğrafi işaret belgesine sahip Kale Biberi’nin hasadına başlandı. Coğrafi işaret belgesine sahip Kale Biberi’nin rekoltesinde bu yıl yüzde 25 artış bekleniyor.

02-07-2018 17:32

Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, Alanyurt, Demirciler, Gökçeören, Habipler ve Özlüce mahallelerinde yetiştirilen biberin ilçenin en önemli geçim kaynağı olduğunu söyledi. Biber üreticilerinin bu yıl rekolte ve fiyattan memnun olduğunu dile getiren Sağınç,  "Geçen yıl yaklaşık 600 dekar alanda 6 bin ton hasat yapılan biberin rekoltesinde bu yıl yüzde 25 artış bekleniyor. İlçede damla sulamanın yaygınlaşması verimi doğrudan etkiledi. Hem rekolte hem ürün kalitesinde sevindirici gelişmeler var. İlk ürünler pazarda 7 liradan satılmaya başlandı. Biberin iç piyasanın yanında ihracat pazarlarında da tanıtılması için çalışma yapıyoruz” dedi.

Sağınç, Kale Biberi’nin üç damarlı ve saman sarısı renkte olduğunu, C vitaminiyle yağ oranının yüksekliği ve kalın eti dolayısıyla talep gördüğünü anlattı.  Biber üreticisi Bülent Kadıkca da verim ve kalite açısından iyi bir sezon yaşadıklarını, ürünün istedikleri fiyatlarla pazar bulmasını umut ettiklerini söyledi.

 AA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kale Biberi hasadına başlandı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör