etiler poyrazoğlu otomotiv
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Kalaycılık mesleği yok olmak üzere

Kullanımı milattan önce 3000’li yıllara dayanan kalay, yıllardır insanların geçimini sağlamaya yardımcı olan kalaycılığın ortaya çıkmasını sağladı. Bir çok ailenin geçim kaynağını oluşturan kalaycılık,  son yıllarda yok olmaya yüz tutan meslek arasında yer alıyor.

05-08-2017 12:08

Kalaycılık mesleğini yapan son bir iki kişiden biri olan Recep Akyüz, gelişen teknoloji ile birlikte mutfaklarda bakırdan yapılan malzemelerin yerini çelik, alüminyum ve teflon malzemelerin aldığını ve kalaycılığın da artık yok olduğunu söyledi.  

Çameli’ye her yıl gelerek kalaycılık yaptığını anlatan Recep Akyüz şöyle konuştu.

“Kalaycılık mesleği benim dedelerimden kalan meslektir. Babamın yanında bu mesleği öğrendim. Daha önce kalaycılığı köyde yapardık. Ailemi geçimini sağlamak için gezerek kalaycılık yapmaya başladık. Arkadaşla birlikte gezerek kalaycılık yapıyoruz. Gittiğim yerlerde bizi tanıyan müşterilerimiz var. Onların eşyalarını kalaylıyoruz bakır kaptaki sağlık ve lezzetin başka hiçbir kapta olmadığını belirtti. Gurbette çalışmak zor oluyor çocuklarımızı özlüyoruz. Bazen 3 ay eve gitmediğimiz oluyor. Geçimizi sağlamak durumundayız” dedi.

“HER EVDE BAKIR KAP VARDI”

Kalaycılığın  dedesinden öğrendiğini ve ata mesleğini devam ettirmek için çalıştığını söyleyen Recep Akyüz, “Bizim yaptığımız kalaycılık mesleği tarihi meslek olarak görülüyor. Yapmış olduğumuz mesleği devlet desteği ile dükkanlarda sürdürmek istiyoruz. Bizim gençlik yıllarımızda Türkiye’de her evde bakır malzemeden yapılmış eşyalar vardı. Şu anda hala tarihi restoranlarda bakırdan yapılan eşyalar kullanılmaktadır” dedi.

“ÇIRAK YETİŞTİREMEDİĞİM İÇİN ÜZÜLÜYORUM”

Bakır’ın pişen yemeklere lezzet, suya gizemli bir tat verdiğini söyleyen Akyüz, “ O nedenle geleceğimiz olan çocuklarımız için mutfaklarda yeniden bakır kapların kullanımı teşvik edilmelidir. Vatandaşlar bu konuda bilgilendirilmelidir. Çünkü bakır (kalaylı) kaplarla yapılan yemekler ve içecekler gerçekten insan sağlığı için çok önemlidir. Ben mesleğimi sürdürmekten mutluyum. Ölünceye kadar da sürdüreceğim. Çırak yetiştirememekten dolayı üzülüyorum" diye konuştu.

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kalaycılık mesleği yok olmak üzere
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör