etiler poyrazoğlu otomotiv
20 Haziran 2019 Perşembe

Kadın hekimlerden eğitime anlamlı destek

Türkiye’nin dört bir yanında görev yapan kadın tıp ve diş hekimlerinin eğitime destek amacıyla yola çıkarak kurdukları Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı, "Şifa veren ellerden kalem tutan ellere" sloganıyla hızla büyüyor.

13-04-2019 10:51

2017 yılında sosyal medya platformunda bir araya gelerek maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitimlerine devam etmekte zorlanan her yaş grubundan öğrenciye eğitim desteği vermeye başlayan, ardından eğitimin farklı alanlarındaki projelere de destekler sağlayan bir oluşum haline gelen Kadın Hekimler Eğitime Destek Grubu, 2018 itibariyle resmen tescil olarak Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV) adıyla faaliyete geçti.

Tavas İlçesine bağlı Yahşiler Mahallesinde bulunan Yahşiler İlkokulu’nun tavan ve taban döşemeleri  KAHEV tarafından yaptırıldı. Okulda nem ve rutubetten zarar gören ve yıpranan okul malzemeleri çocukların eğitimlerini olumsuz etkiliyordu. KAHEV,  Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık’la  birlikte Tavas Yahşiler İlkokulu’nda eğitim öğretim materyallerini de öğrencilere teslim etti.

Eğitimli ve bilinçli kadınlar olarak bu yola gönül verdiklerini ifade eden KAHEV Yönetimi, okumak için yeterli maddi imkana sahip olamayan çocuklara kendi çocukları gibi sahip çıkmak için yola çıktıklarını ifade ediyor. “Şiddete Karşı Eğitim” düşüncesini benimseyen KAHEV, yapılan kütüphanelere de şiddete uğrayan meslektaşlarının isimlerini veriyor.  Sosyal medyadan kadın hekimlerle yola çıkan ve vakıf olduktan sonra daha geniş kitlelere ulaşan KAHEV, üyeleri ve gönüllüleriyle birlikte daha da büyümeyi ve geliştirecekleri yepyeni projelerle daha çok gencin elinden tutmayı hedefliyor.

KAHEV, yaklaşık 20 bin  kadın hekim katılımcıyla bugüne kadar 540 öğrenciye burs imkanı sağlamanın yanı sıra Türkiye’nin birçok ilindeki okullara kütüphane ve okuma salonu oluşturulması, okullara kitap ve kırtasiye yardımı, robotik laboratuvarı kurulumları, maddi koşulları uygun olmayan lisanslı sporcuların ve sanat alanında eğitim gören öğrencilerin desteklenmesi, anaokulu tadilatı gibi birçok projeye imza attı.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kadın hekimlerden eğitime anlamlı destek
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör