etiler poyrazoğlu otomotiv

Kadın başlıkları Marmaris’te görücüye çıktı

Denizlili ressam Darya Gürcan’ın yağlı boya tekniğinde hazırlanan "Kadın Başlıkları" adlı resim sergisi Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evi'nde açıldı.

09-08-2018 16:52

Denizli’de kendine ait atölyesinde çalışmalarını tamamlayan ressam Darya Gürcan'ın yağlı boya tekniğinde hazırlanan "Kadın Başlıkları" adlı resim sergisi Anadolu’nun çeşitli yörelerine ait başlıklardan örnekler sunuyor. Daha önce Denizli’de açılan sergi Marmaris’te sanat sevenlerin beğenisine sunuldu. Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evi'nde açılan sergiye sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın açılışını yaptığı sergiye Denizli’den de sanatçının dostları katıldı. Darya Gürcan,  Marmaris’te ilk kez sergi açtığını, portre ve başlıkların özgün çalışmalardan oluştuğunu, tablolara konu olan başlıkların tamamının Anadolu kökenli olduğunu söyledi. Tablolardaki kadınların yüzlerinin de özgün olduğunu belirten Gürcan, tabloları yaparken türkü dinlediğini, türkü dinledikçe tabloların kendiliğinden ortaya çıktığını kaydetti.

Gürcan, Türk tarihine meraklı olduğunu ve Anadolu kadınlarının başlıklarının çok etkileyici olduğuna dikkati çekerken, “Bu başlıkların içinde Türk, Uygur ve Ermeni kadın başları da bulunuyor. Bunun dışında Balkan göçerlerinin Anadolu’ya taşıdıkları başlıklarla çok renklilik ortaya çıktı. Doğu Avrupa halk kültüründen etkilenen Müslümanlar bu çok renkliliğin etkeni oldular. Onların sahip olduğu çeşitlilik tablolara çok şey kattı. Sergiye tüm sanatseverleri davet ediyorum.” dedi. Sergi, 11 Ağustos'a kadar gezilebilecek.
AA
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kadın başlıkları Marmaris’te görücüye çıktı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör