poyrazoğlu otomotiv etiler
5 Ağustos 2020 Çarşamba

İzmirli Şairler Zübeyde Hanım’ı andı

Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın 97. vefat yıldönümü dolayısıyla 14 Ocak günü İzmirli şâirler, Atatürk’ün muhterem annesini anıt mezarı başında andı. Anma törenine İZŞABED “İzmir Şâirler ve Bestekârlar Derneği”, KSŞ “Karşıyaka Sevgi Şâirleri” ve “Geleceğin Sesi Dost Şâirler Grubu” ve pek çok sayıda şâir katılırken, Zübeyde Hanım’ın anıt mezarına karanfiller bırakıldı.

16-01-2020 11:36

Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın 97. vefat yıldönümü dolayısıyla 14 Ocak Salı günü Karşıyaka Zübeyde Hanım’ın Anıt Mezarı başında saat 10.00’da başlayan devlet töreniyle anıldı.  İZŞÂBED adına Başkan Halim Akın, Geleceğin Sesi Dost Şâirler adına başkan Ömer Sabri Kurşun ile KSŞ adına Şerif Kutludağ’ın günün anlamı, önemi üzerine konuşmalar gerçekleştirdi. 

Şâirler adına verilen demeçte; “Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan her bir vatandaş olarak teker teker  Mustafa Kemal gibi bir evlât yetiştirdiği için ona bir gönül borcumuz vardır. O insanlar, yaptıkları hiçbir şey için kimseden bir karşılık, bir teşekkür, bir iltifat, bir taltif, bir takdir beklememişlerdir.

Zübeyde Hanım neslinin gelecekle ilgili tek bir kaygısı vardır o da Türk milletinin kendi vatanı üzerinde, kendi devleti, kendi bayrağı ile kendi milleti olarak hür bir şekilde yaşayabilmesidir. İşte bu noktadan baktığımızda dört yüz, beş yüz yıldır bir Türk yurdu olan Balkanların elden çıkışıyla birlikte insanlık tarihinin tanık olduğu en acılı olaylar Balkanlarda yaşanmıştır. Balkanlar’da Bulgar, Arnavut, Yunan vb çeteler çok zâlimâne çok acımasız bir şekilde yüzyıllardır birlikte yaşadıkları Türk komşularına zulmetmişler, mallarına mülklerine el koymuşlar, yayan yapıldak yola çıkanları da çeteler yollarda öldürmüşlerdir. Sağ kalanlar da ya hastalıklar ya da açlıkla büyük acılar çekmişlerdir.  Zübeyde Hanım, yaşadığı bütün zorluklara rağmen her durumda oğlu Mustafa Kemal’in arkasında durmuş, onu desteklemiştir. Bütün annelik özlemleri yanında vatanla, devletle, milletle, bayrakla ilgili duyguları hep en önde olmuştur.

Kadın cinayetlerinin gündemde olduğu bir dönemde bir anne olarak bjir kadının tek başına bile yetiştirdiği bir evlâtla bir milletin hayatında nasıl büyük bir değişime aracı olabileceğini göstermiştir. Küçük yaşta Manastır’da askerî okula verdiği Mustafasıyla seyrek görüşen Zübeyde Hanım, Mustafa Kemal’in 1919’da Anadolu'ya çıkışından itibaren üç yıl oğlu Mustafa’yı görememiştir.  Osmanlı Padişahı tarafından hakkında ölüm emri verilen Mustafa Kemal ile annesi 14 Haziran 1922’de Adapazarı’nda tekrar buluşabilmiştir.  Bir süre sonra da   Zübeyde Hanım oğlunun yanına Ankara’ya yerleşmiştir. Ancak bu şehrin sert iklim koşulları sağlığını olumsuz etkileyince tedavi amacıyla İzmir’e götürülmüştür.

Zübeyde Hanım, 14 Ocak 1923 günü 66 yaşında İzmir Karşıyaka’da hayatını kaybetmiş, Mustafa Kemal annesinin ölüm haberini almasına rağmen, devlet işlerinin özel konumundan dolayı annesinin cenaze törenine katılamamıştır. İzmir’in Karşıyaka ilçesinde 1940 yılında yaptırılan kendi adını taşıyan parkta, Ferik Osman Paşa Camisinin bahçesinde anıt mezarda yatan; Millî Mücadelemizin kahramanı, İstiklâl Harbimizin başkomutanı, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu olan Atatürk’ü Türk Milletine armağan eden Zübeyde Hanım ile Türk Milletine armağanı olan Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını, milli mücadele kahramanlarını rahmetle, minnetle şükranla anıyoruz”  diye ifade edildi.              

Konuşmalardan sonra İzmirli şâirler, Zübeyde Hanım’ın anıt mezarına karanfiller bırakırken, Zübeyde Anne’ye adadıkları şiirlerle duygulu anlar yaşattı.  Koray ÇAĞDAŞ

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İzmirli Şairler Zübeyde Hanım’ı andı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör