poyrazoğlu otomotiv etiler

İyi tarıma elmalı tanıtım

Tarım Orman İl Müdürlüğü tarafından Bayramyeri Meydanı’nda İyi Tarım Uygulamaları Tanıtım Günü düzenlendi.  Tanıtımda iyi tarım uygulamasıyla doğal olarak üretilen 500 kilogram elma  ikram edildi. 

09-11-2019 14:36

Bayramyeri Meydanı’nda düzenlenen iyi tarım tanıtım etkinliğinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü mühendisleri  vatandaşlara İyi Tarım uygulamalarıyla ilgili bilgi verildi. Meydana kurulan stantta, iyi tarım uygulamasıyla üretilen ayva, nar, kekik, armut gibi ürünlerin tanıtımı yapıldı.

Denizlili üreticilerin iyi tarım uygulamasına ilgisinin her geçen yıl arttığını belirten Tarım Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya, “İyi Tarım Uygulamaları üretim modeli, her aşaması kayıtlı, çevreye, toprağa, suya, hayvanlara, bitkilere, her şeyden önce insanlığa saygılı ve uyumlu bir üretim yönetim sistemidir. Bakanlığımız ülkemizde İyi Tarım Uygulamalarının yaygınlaştırılması için 2012 yılında “İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması Ve Kontrolü” projesini başlatmıştır. Özellikle meyve üretimi bakımından ülkemizde önemli bir yere sahip Denizli de bu projede yer alan iller arasına alınmıştır” dedi. 

 2011 yılında projeye başlamadan önce, 15 üretici ile 2000 dekar alanda İTU sertifikalı üretim yapıldığını belirten Erkaya, “ Proje ile rakamlar her yıl artmış,  2018 yılında 6 bin 402 üretici ile 202 bin212 dekara ve ürün türümüz 42’ye ulaşmıştır. İlimizde İTU sertifikalı üretilen en önemli meyve üretim türleri; üzüm, elma, armut, ayva, kiraz, nar, erik, şeftali, kayısı, ceviz, badem, zeytin ile domates başta olmak üzere birçok sebze, kekik başta olmak üzere birçok tıbbi aromatik bitki türü bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda üreticilere yönelik olarak yürüttüğümüz projeyi 2019 yılında tüketicilere yönelik olarak yapmaya karar verdik” diye konuştu.

Koray ÇAĞDAŞ

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İyi tarıma elmalı tanıtım
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör