etiler poyrazoğlu otomotiv
19 Haziran 2019 Çarşamba

İttifakta ‘aday’  çatlağı

CHP ile İYİ Parti’nin yerel seçimler için oluşturduğu Millet İttifakı’nda  aday tartışması yaşanıyor. CHP İl Başkanı Mahir Akbaba ve Denizli Milletvekili Kazım Arslan, İYİ Parti’nin açıkladığı Baklan ve Çardak adaylarının partilerinden başvuru yaptıklarını belirterek, yapılanın etik olmadığını söyledi.

07-01-2019 14:02

İYİ Parti hafta sonunda Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Bahatiyar’dan sonra 5 ilçedeki adaylarını açıkladı. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu’nun ülke genelinde açıkladığı 99 aday arasında Denizli’nin 5 ilçesinin adayı da yer aldı. Açıklamada Baklan’da  Mehmet Yağcı, Beyağaç’ta  İsmet Şener, Çal’da Mehmet Öztürk, Çardak’ta Erdil Cengiz ve Çameli’de Ender Yılmaz’ın aday olduğu belirtildi. 

Adayların açıklanması CHP’de tepkiye neden oldu. CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan ve İl Başkanı Mahir Akbaba birlikte basın toplantısı düzenleyerek İYİ Parti’nin Baklan ve Çardak ilçesinde partilerine başvuru yapan isimleri aday gösterdiğini iddia etti. CHP İl Başkanlığında düzenlenen toplantıda konuşan Denizli Milletvekili Kazım Arslan, yerel seçim için ittifak çalışmaları kapsamında görüşmeler devam ederken, Baklan ilçesinden Mehmet Yağcı ve Çardak ilçesinden Erdil Cengiz'in, İYİ Parti'den aday olarak açıklanmasının kendilerini üzdüğünü belirtti.

Bu iki ismin CHP'den aday adaylığı başvurusunun bulunduğunu aktaran Arslan,  "Gerek milletvekilleri olarak gerekse il ve ilçe örgütleri olarak haberimizin olmaması bizi şoke etmiştir. Bu davranış siyasi etik açısından hoş değildir. İttifak görüşmeleri genel merkez çerçevesinde devam ederken bu açıklamanın yapılmış olmasını uygun bulmadık. Bunun hoş olmadığını ve ittifaka zarar verecek bir davranış olduğunu da belirtmek istiyoruz. Biz ittifak çerçevesinde Denizli'de iyi bir sonuç almak istiyoruz. Amacımız, CHP olarak aday göstermenin ötesinde göstereceğimiz adaylarla seçimi kazanmak. Bu tür davranışların tek taraflı olarak açıklanmış olması bizi üzmüştür” dedi.

İl Başkanı Mahir Akbaba ise, İYİ Parti'nin, CHP aday adaylarını kendi adaylarıymış gibi açıklamasının siyasi nezaketsizlik olduğunu savunarak,  "Bu tavır kabul edilebilir bir durum değildir. İttifakın ruhuna aykırı bir açıklamadır. Öğle saatlerinde yerel ve ulusal basında, İYİ Parti'nin Denizli'deki 5 ilçede adayını açıkladığına ilişkin haberler çıkmıştır. Bu açıklanan adaylardan ikisi halihazırda CHP'ye resmi adaylık başvurusunda bulunmuş insanlar. Bu kişilerle yaptığımız görüşmelerde, kendilerinin bilgisi olmadığını ve İYİ Parti'ye herhangi bir şekilde aday adaylığı başvurusunda bulunmadıklarını belirtmişlerdir” şeklinde konuştu.
Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İttifakta ‘aday’  çatlağı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör