poyrazoğlu otomotiv etiler
10 Aralık 2018 Pazartesi

İşveren gözüyle asgari ücret

Hem işveren hem de işçi tarafında dört gözle beklenen asgari ücretin netleşmesinin ardından bir değerlendirme yapan DSO Başkanı Müjdat Keçeci, 2018’de hükümetin işvereni desteklemesinin zorunlu olduğunu vurguladı.

05-01-2018 10:47

Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, geçtiğimiz gün açıklanan asgari ücreti değerlendirdi.

Keçeci, “Ben özellikle asgari ücretin gerçekten çalışanların yaşamlarına cevap verebilir olmasını savunuyorum. Enflasyon oranının altında bir zam oranı pek tabii insanlık dışı bir yaklaşım olur. Ancak asgari ücret belirlenirken yapılan zammın tüm maliyetinin işverene yüklenmesi de işveren tarafındaki dengeleri alt üst ediyor. Bu nedenle özellikle 100 TL’lik desteğin devam etmesi elzemdir. Kadın ve gençlerin istihdamı için verilen teşvikler de devam ettirilmelidir. Zira istihdamdaki en büyük sorun, bu iki grubun iş piyasası içine çekilememesinden kaynaklanmaktadır.” dedi.

“İŞ DÜNYASINI DÜŞÜNDÜRÜYOR”

Son gelen zam oranıyla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan işveren maliyetinin 2.384,66 TL olduğunu belirten Keçeci, “İki seneden beri asgari ücretin yükselişi, iş dünyasını düşündürüyor. Sanayici olarak bizler, üretmek, ihracat yapmak ile ilgili bir takım hesapları yapmak zorundayız. 2015 yılında 1 asgari ücretin işverene maliyeti 1.496,36 TL iken bugün 2.384,66 TL oldu. 3 yılda %59’luk bir artıştan bahsediyoruz. Her sene olduğu gibi bu sene de altını çizerek söylüyorum: İşçimizin aldığı parada gözümüz yok. Keşke bu rakamlar daha yukarı çekilebilse ve işverenlerin zorlanmadan verebildiği, işçilerimizin daha refah yaşayabildiği rakamlar konuşulsa. Ancak ne yazık ki ülke gerçeğimiz bu değil.” dedi.

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İşveren gözüyle asgari ücret
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör