poyrazoğlu otomotiv etiler

İstihdam seferberliğinde yeni teşvikler

Vali Hasan Karahan başkanlığından gerçekleştirilen İl İstihdam Kurulu Toplantısı’nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen İstihdamda Milli Seferberlik Projesi kapsamında getirilen ek teşvikler anlatıldı. Yeni uygulamayla “İlave İstihdam” ve “Bir Senden Bir Benden” teşvikleri getirildi.

11-04-2018 19:02

Valilik Konferans Salonu’nda düzenlenen İl İstihdam Kurulu Toplantısı’na, Vali Hasan Karahan başkanlık etti. Denizli Çalışma ve Sosyal Güvenlik İl Müdürü Abdullah Mersin, İŞKUR İl Müdürü Fatih Işık ile ilgili kurum ve kuruluş müdürleri ile Denizli Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Himmet Yavaş katıldı.

Vali Karahan’dan istihdam çağrısı

Vali Hasan Karahan , istihdam seferberliğinde  herkesin elini taşın altına koymasını isteyerek,  “Bu toplantımızı öncekilerden  farklı olarak İstihdam Seferberliği’nin 2. Fazının iş verenlere aktarılması için iş verenlerimizin de katılımıyla gerçekleştiriyoruz.  Sanayi ve üretim alanında ülke ekonomisine önemli katkı sunan, ihracatta her zaman ilk 10’un içinde yer alan Denizlili işadamlarımızın, Cumhurbaşkanımızın çağrısına kayıtsız kalmayarak Milli İstihdam Seferberliğine destek verdikleri için teşekkürlerimi sunuyorum. İnanıyorum ki;   Milli Seferberlik Projesinin 2. Fazına da iş adamlarımız büyük bir destek sağlayacaktır. Gün birlik olma ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine en iyi şekilde taşıma günüdür. Bu seferberlikte hepimiz elimizi taşın altına koymamız gerekir” dedi.

SGK’dan istihdam seferberliği

SGK İl Müdürü Abdullah Mersin, Cumhurbaşkanının başlattığı “Milli Seferberlik” çağrısı üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın istihdam ve çalışma hayatıyla ilgili teşviklerinin  Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini vurguladı.

İki önemli teşvikin, istihdamın nasıl artırılacağı ve çalışma hayatındaki sorunların nasıl giderileceğine dair bir seferberlik kampanyası olduğunu belirten Mersin,  ‘İlave istihdam teşviki”  ile “Bir senden bir benden” teşvikleri ile ilgi katılımcıları bilgilendirdi.

Mersin,  teşvik miktarlarının sektörler arasında farklılık gösterdiğini de belirterek, “İmalat, bilişim ve diğer sektörlerde ek istihdam edilen sigortalının, primleri devlet tarafından karşılanacak. Teşvikten yararlanma süresi bir yıl olacak. Eğer, sigortalı 18 yaşından büyük, 25 yaşından küçük ise veya İŞKUR’a kayıtlı kadın veya engelli ise teşvikten yararlanma süresi 18 ay olarak belirlenmiştir” dedi.  Mersin, ayrıca 18 yaşından büyük ve 25 yaşından küçük ek istihdamlarda sigortalının prim, ücret ve vergi desteğinin bir ay işveren bir ay ise devlet tarafından karşılanacağını belirtti.

 Bu İş Olur

Denizli Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Fatih Işık ise iş başı eğitim kurslarında kurs sürelerinin üç aydan 9 aya kadar uzatıldığını söyledi.  Geçen yıl istihdam teşvikleriyle 18 bin 364 kişinin istihdam edildiğini söyleyen Işık,  “Bu iş olur” sloganı ile hayata geçirilen kurs ve program teşvikleri ile yaptığı sunumda İŞKUR’un hizmet, bilişim ve imalat sektörü ile siber güvenlik, yenilenebilir enerji, bulut bilişim ve kodlama gibi geleceğin meslekleriyle ilgili açılan kurslara katılanların, 9 aya kadar eğitim ve 75 lira  cep harçlığının karşılanacağını söyledi.

Şengül BOZ

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İstihdam seferberliğinde yeni teşvikler
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör