poyrazoğlu otomotiv etiler

İşaret diliyle İstiklal Marşı'nı okudular

Tavas’ta bir öğretmenin ‘İstiklal Marşı'nı Duymayan Kalmasın Projesi’ kapsamında, kaymakam, belediye başkanı, emniyet müdürü, müftü, imam, çoban, çiftçi, futbolcuların da aralarında bulunduğu 263 kişi işaret diliyle İstiklal Marşı'nı okudu.

13-03-2018 17:45

Karahisar Şehit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Anaokulu Müdürü olan işaret dili tercümanı ve uzman öğreticisi Zeliha Tenikeci, Türk işaret dilinin öğrenilmesi ve toplumun ortak değeri olan İstiklal Marşı'nın işaret diliyle okunmasını sağlamak amacıyla "İstiklal Marşı'nı Duymayan Kalmasın" adıyla proje hazırladı.

Tenikeci, proje kapsamında, Tavas Kaymakamı Recep Öztürk, Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, İlçe Emniyet Müdürü Tolga Adagülü ile ilçede yaşayan esnaf, çiftçi, imam, öğrenci, çoban, doktor ve futbolcuların da aralarında yer aldığı 263 kişiden her birine İstiklal Marşı'nın bir mısrasını işaret diliyle ifade etmeyi öğretti.

Daha sonra öğrendikleri bölümü hem sesli hem de işaret diliyle okuyan 263 kişinin video kaydını aldıran Tenikeci, belediye ve kaymakamlığın mali desteğiyle bir prodüksiyon şirketine kısa film yaptırdı. Tenikeci, katıldığı uluslararası bir özel eğitim kongresinde işitme engellilerin İstiklal Marşı'nı anlamakta güçlük çektiklerini, öğrencilerin bazı kelimeleri anlayamadığını fark etmesiyle bu projeyi yapmaya karar verdiğini bildirdi.

Projeye ilçede herkesin destek verdiğine işaret eden Tenikeci, "Türkiye'de ilk defa İstiklal Marşı'nın 10 kıtası, 41 mısrası işaret diliyle bir grup tarafından öğrenilerek okundu. İstiklal Marşı'nda geçen kelimeleri en uygun kişilere okuttum. Mesela, 'Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli' mısrası Tavas'ın en eski camisinde çekilirken 'Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli' mısrasını müezzin minarede iken okudu. 'Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda' mısrasını bir şehit çocuğu okudu. 'Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım' kısmını emniyet müdürü okudu. 3. Lig profesyonel futbol kulübünden tutun Milli Eğitim Müdürüne kadar birçok kişi İstiklal Marşı'nın mısralarını seslendirdi ve işaret diliyle okudu" ifadesini kullandı.

Videoyu seslendiren Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, proje için tüm ilçe halkının seferber olduğunu, 4 yaşından 87 yaşına kadar 263 kişinin İstiklal Marşı'nı okuduğunu belirterek, "Öğretmenimiz yaklaşık 5 ay önce böyle bir projeyi bize getirince duygulandım ve heyecanlandım. Tavas'ta ev hanımından yaşlı teyzesine, çocuğundan amcasına, polis memurundan belediye başkanına, kaymakamına, çobanından kasabına herkesi ve her kesimi 41 mısrada buluşturduk" dedi.

Mısraları okuyan kişilerin ve söylenen mekanların projeye anlam kattığını vurgulayan Akyol, projede görev alanların çok duygulu anlar yaşadığını, izleyenlerin de bu farkı hissedeceklerini bildirdi. 
AA
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İşaret diliyle İstiklal Marşı'nı okudular
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör