poyrazoğlu otomotiv etiler
30 Mayıs 2020 Cumartesi

İş dünyası Merkez Bankası’nın faiz indirimi olumlu karşıladı

Merkez Bankası’nın politika faizini 325 baz puan aşağı çekerek 19,75’ten 16.50’ye indirmesini iş dünyası olumlu bir adım olarak değerlendirdi. Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, faizlerin düşmesiyle birlikte üretimin önünün açıldığını söyledi. 

14-09-2019 17:51

Merkez Bankası, temmuz ayında yaptığı 425 baz puanlık faiz indiriminin ardından önceki gün de politika faizini 325 baz puan indirerek 19.75’ten 16.50’ye düşürdü. Bankanın faiz indirimi kararı bir yıldır yüksek faiz ve yüksek enflasyon nedeniyle sıkıntılı bir süreç geçiren iş dünyasını umutlandırdı. İş dünyası faiz indirimini olumlu karşıladı, üretimin önünü açacağını dile getirdi. 

Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, faiz indirimi kararından dolayı Merkez Bankası ile katkı koyan isimleri kutladı. Erdoğan, faiz oranlarının daha da aşağıya çekilerek üretimin ve üreticinin önünün açılmasını, yatırımcıların finans kaynaklarına ulaşılabilirliğin kolaylaştırılarak, iş dünyasının desteklenmesini istediklerini belirterek, “Son dönemde bu yönde atılan adımları ve gerek Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan,  gerekse TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu'nun bu yöndeki çağrılarını, çok önemli buluyor ve destekliyoruz. Her ikisinin de gayretleri bu yöndeydi. Milli bir sorumluluk alıp gereken düzenlemeye gidecek finans sektörümüzün de katkılarıyla, kısa zamanda faiz ve enflasyon gibi ekonomideki iki temel sorunu da aşacağımıza inanıyoruz. Böyle bir gelişme, istihdama da olumlu yansıyacaktır. Ayrıca, kurun piyasalardaki baskısının da bunlarla birlikte azalacağını umut ediyoruz" dedi.

Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili ise kararın üretimin önünü açacağını belirterek, “Merkez Bankasının faiz indirim kararından sonra kamu bankalarında başlayan faiz indiriminin özel bankalar tarafından da uygulanmasını bekliyoruz. Ekonomimizdeki bu olumlu gelişme iş dünyasının artık daha düşük faizle borçlanarak yatırım ve üretim yapmasını sağlayacaktır. Piyasalardaki nakit sıkıntısı çözülürse yatırım artar, üretim artar, istihdam artar” değerlendirmesini yaptı.

Osman Nuri BOYACI

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İş dünyası Merkez Bankası’nın faiz indirimi olumlu karşıladı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör