etiler poyrazoğlu otomotiv

İş Cinayetlerinin Nedeni Denetimsizlik 

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Denizli Şube Başkanı Tefik Demirçalı, iki gün önce Bursa’da meydana gelen ve 5 kişinin hayatını kaybettiği iş kazası ile ilgili yaptığı açıklamada, “Denetimi yapılmayan buhar kazanı gibi ekipmanlar insanlar ve işletmeler için bir tehdit durumundadır” dedi. 

10-11-2017 18:38

MMO Denizli Şube Başkanı Tefik Demirçalı,   Aydın’ın Söke ilçesinde 1 kişinin, Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde 1 okul hizmetlisinin, Bursa Gürsu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tekstil fabrikasında bulunan buhar kazanın patlaması sonucu ise 5 kişinin hayatını kaybettiği iş kazalarıyla ilgili açıklama yaptı.  “Bu üç kazada da ortak nokta, uygun olarak işletilmediğinde oldukça tehlikeli olan ‘kazan’lardır” diyen Demirçalı, “Kazan patlamalarının çoğunluğu, kazanların çeşitli nedenlerle susuz kalmaları nedeniyle oluşmaktadır” dedi. 

Bir diğer nedeninin ise kazan çalışma basıncının, kazan tasarım basıncının üzerine çıkması olarak açıklayan Demirçalı, “Kazanda yakıt yakılması sürdürülmesine karşın, buhar harcamasının az olması, kazandaki basıncı sürekli yükseltir. Otomatik denetim elemanlarının olmaması, bozuk olması veya izlenmemesi nedeniyle kazan işletme basıncı, tasarım basıncının üzerine çıkabilir. Bu yüksek basınç kazanı patlatabilir” dedi. 

Kanun gereği yılda en az bir kez yapılması gereken periyodik kontrollerde, kazan patlamalarının önüne geçecek emniyet donanımlarının denetlendiğini vurgulayan Demirçalı, “Makina Mühendisleri Odası olarak; kamusal denetimin en güçlü ve en önemli savunucu gücü olarak yine ve yeniden fabrika yöneticilerinin, teknik müdürlerin, iş güvenliği uzmanlarının ve bu basınçlı kapları kullanan her kuruluşun dikkatini maalesef bu olaylara çekmek isteriz. Denetimi yapılmayan bu ekipmanlar; insanlar ve işletmeler için bir tehdit durumundadır” diye konuştu. 

İşverenlere ve teknik yöneticilere düşen görevin, yılda en az 1 kez bu cihazların periyodik kontrollerini yaptırmak olduğunu da hatırlatan Demirçalı, açıklamasına şöyle devam etti:

“1 Ekim 2017 tarihinde yani 40 gün önce Resmi gazetede yayımlanan “İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapmaya Yetkili Kişilerin Kayıt Ve Eğitimlerine İlişkin Tebliğ” gereği bu periyodik kontrolleri kamu kurumunda veya firmalarda çalışan mühendisler ve teknikerlerin de yapabileceği belirtilmiştir. Sizlere soruyorum: Maaş veya iş kaygısı ile çalışan bir denetçi tarafsız ve bağımsız olarak karar verebilir mi?
Türk akreditasyon kurumu tarafından akredite edilmiş A tipi muayene kuruluşu olan Makina Mühendisleri Odası olarak bu konuda çalışan personelimiz, yeterli bir eğitim alıp, gerekli teorik ve pratik sınavlardan başarılı olması halinde bu alanlarda görevlendirilmektedir. İşletme yöneticilerinin de kontrollerini; tüm bu hususları göz önünde bulundurarak değerlendirmelerini öneriyoruz.
Her alanda olduğu gibi bu alanda da kamusal denetimin son derece önemli olduğu ve esnetildiği zaman, karşılaşılan sonuçların vahim olduğunu maalesef can kayıpları vererek tekrar anlamış olduk.”
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İş Cinayetlerinin Nedeni Denetimsizlik 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör