poyrazoğlu otomotiv etiler

İnternet kafelere ceza yağdı

Pamukkale ilçesinde internet kafelere ceza yağdı. Denetimlerde  12 yaşından küçüklerin internet kafelere girmesine izin veren işletme sahipleri hakkında yasal işlem yapıldı, mevzuata uygun işletilmeyen internet kafelere 24 bin 960 lira para cezası kesildi.

19-10-2018 10:35

Pamukkale Kaymakamlığı İnternet Kafeleri Denetleme Komisyonu ekipleri ilçede faaliyet gösteren 30 internet kafeyi denetledi. Denetimlerde yasaklı sitelere girişi engelleyen filtreleme sistemi bulunmayan, güvenli internet hizmetini kullanmayan, güvenlik kamerası görüntülerini mevzuata uygun şekilde saklamayan, 12 yaşından küçüklerin internet kafelere girmesine izin veren işletme sahipleri hakkında yasal işlem yapıldı.

Kaymakamlıktan denetimlerle ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Denetimlerde, kaymakamlığımız tarafından, güvenlik kamerası sistemi mevzuata aykırı olduğundan dolayı 5 işletmeye toplam 10 bin, 12 yaşından küçük çocukları yanlarında veli ya da vasileri olmadan iş yerlerine aldıklarından dolayı 3 işletmeye toplam 6 bin, iş yerinde playstation bölümleri bulundurduğundan dolayı 1 işletmeye 2 bin lira para cezası uygulandı. 3 işletmeye, yasaklı sitelere girişi engelleyen filtreme sistemini mevzuata uygun şekilde kullanmadığı ve IP değişiklikleri mülki amirliğe zamanında bildirilmediğinden dolayı 3'er gün faaliyetten men cezası verildi. Ayrıca 9 işletme mevzuata aykırı faaliyet gösterdiği için resmi yazı ile uyarıldı. Defterdarlık tarafından vergi ziyanına sebep olan ve özel usulsüzlük yapan 19 işletmeye 6 bin 960 lira olmak üzere toplamda 24 bin 960 lira idari para cezası uygulandı. Denetim Komisyonunda görevli ekip üyeleri, mevzuata uygun faaliyette bulunan 13 internet kafeye de teşekkür etti" denildi. 

Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, çocukların internet kafelerde karşılaşabilecekleri her türlü olumsuz durumu bertaraf etmek amacıyla denetimlerin sürekli olarak aynı kararlılıkla devam edeceğini belirterek, "Devlet olarak bizler gelecek neslimizin sağlıklı bir şekilde yetişmeleri için elimizden geleni yapmaya gayret gösteriyoruz. Bu konuda öncelikli olarak işletme sahiplerinin mevzuat doğrultusunda hareket etmelerini bekliyor, anne ve babaların da çocuklarını yakından takip etmelerini istiyoruz" dedi.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İnternet kafelere ceza yağdı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör