poyrazoğlu otomotiv etiler

İnfertilite Merkezi’nde yeni uygulama 

Denizli Devlet Hastanesi İnfertilite Merkezi’nde çocuk sahibi olmak isteyen ailelere yeni bir umut ışığı doğdu.  Doğal yolla, aşılamayla veya tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olma şansı olmayan hastalarda bulunan sperm öncü hücreleriyle gebe kalma şansları arttı. 

30-10-2017 18:36

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Denizli Devlet Hastanesi İnfertilite Merkezi’nde erkek kısırlığının en önemli nedenlerinden biri olan Azospermi hastalarına karşı gebe kalınma ihtimalini artıracak öncü spermlerin tespit edilmesi için çalışmalar yapılıyor.

Denizli Devlet Hastanesi Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji Uz. Dr. Murat Serkant Ünal Azorspermi Hastalığı üzerinde yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ünal, “Erkek faktörü tüm kısırlıkların yüzde 40 ile yüzde 50’ni kapsar. Azospermi de erkek kısırlığı nedenlerinden biridir ve semende sperm olmaması olarak tanımlanır. Tıkanıklığa bağlı ve tıkanıklığa bağlı olmayan  iki çeşidi vardır. Azospermi genel erkek nüfusunun yüzde 1’ni etkiler. Yaptığımız retrospektif çalışmada 2010-2017 yılları arasında infertilite merkezi androloji laboratuarına başvuran hastalarımızın yüzde 4.6’nın azospermi hastası olduğunu belirledik. Bu hastaların doğal yolla, aşılamayla veya tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olma şansları yoktur. TESE denilen bir ameliyatla testislerinden olgun sperm aranır ve bulunursa intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu yapılarak gebelik elde edilmeye çalışılır” dedi.

“ÖNEMLİ BİR AVANTAJ”
Bu ameliyatta olgun sperm çıkma ihtimalinin yüzde 40-50 arasında değiştiğini vurgulayan Ünal, şunları söyledi: “TESE  işleminden önce semende sperm öncü hücrelerinin (spermatosit ve spermatid) tespit edilmesi durumunda olgun sperm bulma olasılığının arttığına dair yayınlar vardır. Bu gelişmelere bağlı olarak Uzman Dr. Mehmet Caner Özer ve infertilite hemşiresi Nevin Oğuz’dan oluşan ekibimiz,  azospermi vakalarında boyalı preperasyonla sperm öncü hücreleri taramaya başladı. Yöntemin ekonomik olması bütün androloji laboratuarlarında uygulanabilir olması ve non-invaziv olması önemli bir avantajdır. Ayrıca  son zamanlarda sperm öncü hücreleri ile (round spermatid) yumurtaya yapılan (oosit) enjeksiyonla (yeni uygulanış tekniğiyle ROSI) gebelik ve sağlıklı canlı doğumların olduğu bildirilmiş ve bu da öncü sperm hücrelerinin tespitinin önemini daha da artırmıştır. ” 

    

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İnfertilite Merkezi’nde yeni uygulama 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör