etiler poyrazoğlu otomotiv
20 Haziran 2019 Perşembe

İmar barışı başvuruları başladı

İmar Barışı kanunu çerçevesinde başvurular Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce alınmaya başladı.  8 Haziran’da başlayan müracaatlar 31 Ekim’de sona erecek.

12-06-2018 14:51

Afet risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla hazırlanan ve 15 Mayıs tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren İmar Barışı Kanunu’ndan yararlanmak isteyenler için müracaatlar başladı.  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce 8 Haziran Cuma gününden itibaren alınmaya başlanan müracaatlar, e-devlet üzerinden de yapılabilecek.

İmar barışından yararlanmak isteyen vatandaşlar, 31 Ekim’e kadar müracaatta bulunabilecek.  Müracaatlar değerlendirilerek yapılan tespit sonucunda, arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden yüzde 3 oranında kayıt bedeli alınacak. 100 metrekarelik bir ev için ödenecek tutar 2 bin 250 liradan başlayacak. Ancak, cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis işlemi için bedelin iki katı ödenecek. Belge bedeli ise 31 Aralık’a  kadar ödenebilecek.

Şengül BOZ  

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İmar barışı başvuruları başladı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör