etiler poyrazoğlu otomotiv

“İklim değişiyorsa tarım da değişmeli”

Denizli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü,  Baklan’da “İklim Değişikliğinin Denizli Tarımına Etkisi ve Münavebe” konulu panel düzenledi. İklim değişikliği ve yeterli yağışların olmaması nedeniyle sulamada yaşanan sıkıntıların gündeme getirildiği panelde,  “İklim değişiyorsa yapılan tarım da değişmeli” vurgusu yapıldı.

04-10-2017 18:28

Baklan Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen panele, Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever, Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür V. Yılmaz Erkaya, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesinde görevli Prof.Dr. Gönül Aydın, Doç.Dr. Ercan Yeşilırmak, Doç.Dr. Öner Canavar ve Yrd.Doç.Dr. Ersel Yımaz, şube müdürleri, ilçe kurum amirleri, mahalle muhtarları, oda birlik ve kooperatif başkanları ile çiftçiler katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan İl Müdür Vekili Yılmaz Erkaya, Denizli’de çerezlik ay çiçeği ekiminin 10 yıl içerisinde 8 bin 850 hektardan 24 bin hektara ulaştığını belirterek, “Çiftçilerimizin bu üründen iyi gelir elde etmeleri, ürünü pazarlamada bir sıkıntı yaşamamaları nedeniyle özellikle kiralanan tarlalarda üst üste 10-15 yıldır çerezlik ayçiçeği ekimi yapılmasına sebep olmuş, bölgede her yıl üst üste ayçiçeği ekilmesi nedeniyle ilk yıllarda görülmeyen fungal hastalıklardan olan ayçiçeğine özgü Mildiyö, Alternaria, Verticillium, Botrytis ve Sclerotinia gibi hastalık etmenlerinin artmasına sebep olmuştur. Ayrıca emeçleriyle kültür bitkisinin öz suyunu emerek gelişmesini zayıflatan parazit bir yabancı bitki olan Orabanj tüm ovaya yayılmıştır. Bunların sonucu olarak ürün kalite ve miktarında önemli düşüşler yaşanmaya başlamıştır” uyarısında bulundu. 
Erkaya ayrıca, kuraklık ve iklim değişikliği nedeniyle sulamada da sıkıntıların yaşandığını vurguladı. 


“İKLİM DEĞİŞİYORSA TARIM DA DEĞİŞMELİ”
Baklan Belediye Başkanı ve İl Tarım eski Müdürü Yusuf Gülsever ise yaptığı konuşmasında “Ülkemizde son yıllarda yaşanan kuraklık, İlimizde özellikle Işıklı gölünden sulanan Baklan Ovasında etkisini göstererek ihtiyaç duyulan sulama suyunun karşılanamaması yönünde sorunların ortaya çıkmıştır. İklim değişiyorsa yapılan tarım da değişmelidir. Su kısıtlı ise tarımı ona göre yapmalıyız” diye konuştu. 

Panelde yapılan sunumlarda su sıkıntısının çekilmemesi, toprakların çoraklaşmasının önüne geçilmesi, verim ve kalite artışının sağlanması ve sudan tasarruf sağlanması için vahşi sulama yapılan alanların tamamında kanalet sisteminin kapalı sisteme dönüştürülerek basınçlı sulamaya geçişinin sağlanması ve münavebeli ekim sisteminin uygulanması konularına dikkat çekildi.       
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “İklim değişiyorsa tarım da değişmeli”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör