poyrazoğlu otomotiv etiler

İki ovaya koruma

Denizli’nin önemli tarım arazilerinden Acıpayam ve Çivril Ovaları koruma altına alınıyor. Geçtiğimiz yıl Sarayköy Ovası’nın SİT ilan edilip koruma altına alınmasının ardından  Acıpayam ve Çivril Ovası için müracaatta bulunuldu.  Kabul edilirse,  Çivril’de 638 bin 233 dekar, Acıpayam’da ise 315 bin 567 dekar tarım alan koruma altına alınacak.  

10-03-2018 11:55

Şengül  BOZ

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Yılmaz Erkaya,  Denizli’de 3,7 milyon dekar tarım arazisinin bulunduğunu ve yüzde 92’sinin işlendiğini belirtti. Erkaya,  kayıtlı çiftçi sayısının ise 46 bin 400 olarak açıklayan İl Müdür Vekili Erkaya, 12 bin 200 çiftçinin kayıtsız olduğunu dikkat çekti.

ACIPAYAM VE ÇİVRİL OVASI KORUMA ALTINA ALINACAK

Denizli’de 246 bin 286 dekarlık Sarayköy Ovası’nın koruma altına alınmasının ardından 638 bin 233 dekarlık Çivril Ovası ile toplam alanı 315 bin 567 dekar olan Acıpayam Ovası’nın da koruma altına alınması ve SİT alanı ilan edilmesi için başvuru yaptıklarını belirten  İl Müdür Vekili Erkaya, “Denizli’de son yıllarda tarım alanlarımıza sahip çıkıyoruz. Bazı okul gibi kamu kurumları haricinde yapılaşmaya izin verilmiyor. O nedenle tarım alanlarında kaybımız yok denecek kadar az” diye konuştu. 

 TARIMSAL İHRACAT 16 KAT ARTTI

Denizli’de 2004 yılında 1,3 milyar lira olan tarımsal hasılanın 2017 yılında 5 kat artarak 7,3 milyar TL’ye ulaştığını açıklayan Erkaya, tarımsal ihracatın ise 16 kat artarak 190,4 milyon dolar olarak gerçekleştiğini vurguladı. Denizli’inin başta üzüm ve kekik olmak üzere 12 tarım ürününü 74 ülkeye ihraç ettiğini dikkat çeken Erkaya, hayvancılıkta da kayda değer artışların yaşandığını vurguladı. Erkaya, “Denizli’de 2016 yılında 243 bin olan büyükbaş hayvan sayısının 2017 yılında 264 bin, 606 bin olan küçükbaş hayvan sayısının 617 bin, 99 bin olan kovan sayısının ise 115 bine çıktı. İlimizdeki kanatlı hayvan sayısı ise 5 milyon” dedi.

“ADIGÜZEL BARAJINDA BALIK YETİŞTİRİLECEK”

Denizli’de 109 tesiste balık yetiştiriciliğinin yapıldığını ve yıllık balık üretiminin ise 3 bin 661 ton olarak kayıt altına alındığını açıklayan Erkaya, “Kayıt altına alınmayan balık üretimleri de mevcut. Bunların da kayıt altına alınmasıyla Denizli’nin yıllık balık üretimi 6 bin tona ulaşacaktır.  Ayrıca, Adıgüzel Barajı’nda balık üretimi yapmak için ön çalışmalarımız devam ediyor.  Şimdiye kadar elde ettiğimiz veriler olumlu.  Adıgüzel Barajı’nda da balık üretimine geçersek yıllık üretimimiz 10 bin tonlara ulaşacak” diye konuştu.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, balık üreticilerine 15 yılda toplam 22 milyon liralık destek sağlandığı belirtildi.

BAKANLIK DEVREDE

Toplantıda basın mensuplarının tütünlerin üreticilerin elinde kaldığı ile ilgili soruları da yanıtlayan Erkaya, “Sanırım fiyat konusunda bir anlaşmazlık yaşanmış.  Konu bakanlığa iletildi. En kısa zamanda bakanlık yetkilileri sorunu yerinde tespit etmek amacıyla Denizli’ye gelecek” dedi.
 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İki ovaya koruma
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör