poyrazoğlu otomotiv etiler

İki bin hayat kurtardılar

Denizli Devlet Hastanesi’nde 2013 yılında kurulan ve 7 gün 24 saat görev başında olan Acil Anjiyo Müdahale Timi,  kalp krizi geçiren 2 bin 78 kişiye koroner anjiyografi yaparak yaşama tutunmaları sağlandı. 

23-10-2018 11:22

Denizli Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uz. Dr. Okan Er, Kardiyoloji Servisi’nde bulunan acil servise gelen kalp krizi vakalarına dakikalar içinde koroner anjiyografi uygulayarak müdahale edebildiklerini söyledi.  Er, kalp krizinin kalbi besleyen koroner damarların ani tıkanması sonucu oluştuğunu ve hemen müdahale edilmediği taktirde ölümle sonuçlanabildiğini belirterek, Denizli Devlet Hastanesi Acil Servisinde oluşturulan Acil Anjiyo Müdahale Timi’nin hastalar için büyük şans olduğunu söyledi.

Acil servisteki  anjiyografi ünitesinde balon ve stent tedavisi, geçici ve kalıcı kalp pili ile boyun ve böbrek damarlarının anjiyografik işlemlerini yapabildiklerini belirten Er, “Ayrıca  kardiyoloji polikliniklerinde bay ve bayan ayrı ünitelerde olacak şekilde EKG, EKO ve 2 adet efor testi cihazı ile koşu testi yaptırabiliyoruz.  Yine hastane bünyesinde bulunan 10 adet ritim holter ve 5 adet tansiyon holter cihazları ile ritim bozukluğu ve yüksek tansiyon hastalarımıza hizmet verebiliyoruz. Ayrıca özel bir hortum yutturularak yemek borusundan kalbin ve kalbe ait yapıların görüntülendiği transözefageal eko etkikini de kardiyoloji uzmanı arkadaşlarımızla birlikte gerçekleştiriyoruz” dedi.  

Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Mehmet Erkaleli de kardiyoloji kliniğinde bir kardiyoloji uzmanı, 2 hemşire ve bir teknisyen olmak üzere 4 kişiden oluşan Acil Anjiyo Müdahale Timinin her zaman hazır beklediğini söyleyerek; “ Kardiyoloji kliniğimiz 8 uzman hekimi, 26 yatak kapasitesi, 10 yataklı koroner yoğum bakım ünitesi, 2 anjiyografi ünitesiyle birlikte  7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Kardiyoloji servisinde 2013 yılından bu yana 14 bin 977 hastaya koroner anjiyografi yapılırken, bu hastalardan 5 bin 414’üne stent takıldı. Yine  Acil Anjiyo Müdahale Timimiz kalp krizi geçirerek hastanemize gelen 2 bin 78  hastaya dakikalar içinde anjiyografi işlemini yaparak tekrar hayata tutunmalarını sağlamıştır” diye konuştu. Haber Merkezi

 

 

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İki bin hayat kurtardılar
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör