poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

İhracatta düşüş sürüyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı verilere göre Ocak-Şubat döneminde ülke ihracatı yüzde 4.7 artarken, Denizli ihracatı yüzde 5,3 azalarak 492 milyon dolar oldu. DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “AB ülkeleri ve ABD’deki büyüme beklentileri ve ithalat talepleri ile ihracat performansımız arasında yakın bir ilişki bulunuyor” dedi.

05-03-2019 12:57

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, geçtiğimiz ayki değerlendirmelerde, parite etkisinin ihracatı önemli ölçüde etkilediğini açıkladıklarını, bu ay da devam eden parite etkisiyle birlikte, DENİB üyelerince yapılan ihracatın şubat ayında yüzde 4,3 azalarak 190 milyon USD olduğunu bildirdi. Memişoğlu, Ocak-Şubat döneminde ise yüzde 5,2 azalan ihracatın, 386 milyon USD olarak gerçekleştiğini belirterek, “Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan Denizli ihracatı ise, şubat ayında yüzde 7,3 azalışla 240 milyon USD olurken; Ocak-Şubat döneminde yüzde 5,3 azalarak 492 milyon USD olarak kaydedildi” dedi.

Memişoğlu ihracat rakamlarını, “2019 yılıyla birlikte birçok önemli kurum ve kuruluş, dünya ekonomik görünümündeki belirsizliklere ve risklere dikkat çekiyor. IMF tarafından açıklanan güncel raporlarda, hem dünya hem de gelişen ve gelişmekte olan ekonomilerin büyüme beklentilerinin aşağı yönlü revize edildiğini görüyoruz. Bilindiği gibi; ülkemiz ihracatının yaklaşık yarısı, Birliğimiz ihracatının da neredeyse yüzde 65’i Avrupa Birliği’ne yapılıyor. Öte yandan, ABD de ihracat pazarlarımız arasında önemli bir konuma sahip. Özellikle, bu bölgelerdeki büyüme beklentileri ve ithalat talepleri ile ihracat performansımız arasında yakın bir ilişki bulunuyor. Söz konusu pazarlarda süregelen risklerin, rekabetçiliğimizin yüksek olduğu sektörlerde ve ürün gruplarında aslında önemli birer fırsat olarak karşımıza çıktığını ifade edebiliriz” cümleleriyle yorumladı.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İhracatta düşüş sürüyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör