etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

İhraç edilen kirazın fiyatı 22 liraya kadar çıktı

Türkiye’de kiraz üretiminde önemli  merkezlerden biri olan  Honaz ilçesinde hasat sürüyor. 16 bin dekar alanda üretilen kirazda rekolte artışının yanı sıra,  ihraç ürünün fiyatının 22 TL’yi bulması üreticinin  yüzünü güldürdü. 

11-06-2019 18:00

Honaz’da kiraz hasadı son hızıyla devam ediyor. Sabah gün ağarmadan başlayan kiraz toplama işi sıcak havalar nedeniyle öğlen saatlerinde sona eriyor. Toplanan kiraz kalibresine yani boyutuna göre ayrılırken, Honaz kirazı yerli piyasadan çok yurt dışına ihraç edilmek üzere toplanıyor. Mevsim şartlarının elverişli gitmesi nedeniyle, Napolyon kirazı olarak bilinen 'A 900' cinsi kiraz üretiminde geçmiş yıllara oranla yüzde 30'luk bir artış yaşandı. Kalitesine göre kilosu 10 liradan ihraç ürünlerde 22 liraya kadar alıcı bulan Honaz kirazı Almanya, Hollanda, Norveç, Danimarka, İsveç’e ihraç ediliyor.

İlçedeki kiraz üreticilerinden İrfan Çetinkaya, kiraz fiyatının üreticinin beklentisini karşıladığını söyledi. Çetinkaya, “Bu seneki kutluma göre bizim kirazlarımız güzel. 22 liradan almaya başladılar kirazı. Ben ilk başlangıçta kilogram fiyatını 22 liradan vermedim. Açılışta 18 liradan verdik, 16 liraya düşürdüler sonrasında 17 liraya çıkardılar, bugün de 15 liraya verdim. İç piyasa mallarını ilk başlangıçta 9 lira 10 lira ile başladılar, bugün 3 buçuk 4 lira. Fiyatımız iyi aslında. Bu fiyat böyle durursa iyi fena fiyat değil. Önceki senelere bakınca girdilerimiz düşüktü. Ben bir torba gübreye 55 lira veriyordum. Şimdi 125, 130 lira veriyorum aynı gübreye. Benim kendi malım olarak ürünleri güzel, memnunum ” dedi. 

Honaz Ziraat Odası Başkanı Hasan Yelek,  çiftçilerin rekolteden memnun olduklarını  söyledi. Yelek, "Bu yıl ürünlerimiz gayet güzel ve kaliteli. 14- 15 bin ton kiraz hasadı yapmayı bekliyoruz. Geçtiğimiz yıl mevsim şartları nedeniyle çiftçimiz mağdur olmuştu. Bu yıl, geçen yıla oranla yüzde 30'luk bir rekolte artışı yaşandı” şeklinde konuştu. İHA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İhraç edilen kirazın fiyatı 22 liraya kadar çıktı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör