etiler poyrazoğlu otomotiv

“Huzurlu eğitim istiyoruz”

Türk Eğitim-Sen (TES) Denizli Şube Başkanı Emre Erdoğan,  yeni eğitim öğretim yılında huzurlu bir çalışma ortamı istediklerini söyledi. 100 bin atama beklediklerinin altını çizen Erdoğan,” Türkiye’de artık öğretmensiz okul kalmamalı” dedi. 

15-09-2018 10:52

TES Şube Başkanı Emre Erdoğan, yeni eğitim öğretim yılına başlarken talep ve önerilerini yeniledi. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın temmuz ayı sonunda yapılan 20 bin atamaya ilaveten 40 bin ek atama yapacağını belirten Erdoğan “2019 yılında hem ihtiyaçlar hem de beklentiler göz önüne alındığında 40 bin atama yeterli olmayacaktır.  Yeni eğitim öğretim yılında 100 bin atama yapılması gereklidir.  OECD ülkeleriyle değerlendirildiğinde Türkiye’de öğretmen açığı net bir şekilde görülecektir.  Ülkemizde ilkokulda öğretmen açığı 43 bin 130, ortaokulda 75 bin 452’dir. Bu konuda tasarruf yapılmamalı, eğitim hizmetleri kesintiye uğratılmamalı, Türkiye’de artık öğretmensiz okul kalmamalıdır” diye konuştu. 

“Andımız yeniden okutulmalıdır”

Bölgeler arasındaki eşitsizliklerin mutlaka giderilmesi gerektiğini kaydeden Erdoğan, “Tüm karşı çıkışlarımıza, yaptığımız eylem ve basın açıklamalarına rağmen Öğrenci Andı 2013 yılında kaldırılmıştı. Biz o dönemde Öğrenci Andında yer alan Türklük kavramının, Anayasa’da tanımlanan Türklük kavramı olduğunu, “Ne Mutlu Türküm Diyene” ifadesinin bir ırka mensubiyet anlamına gelmediğini, milli kimlik ifadesi olduğunu, Öğrenci Andının milletimizi birleştiren, bütünleştiren en önemli unsurlarından biri olduğunu dile getirmiştik. Nitekim 15 Temmuz felaketi göstermiştir ki, milletimizin en çok ihtiyaç duyduğu şey milli birlik ve beraberliktir. Milli birlik ve beraberlik ruhunun toplumun tüm kesimlerine sirayet etmesi sayesinde 15 Temmuz hain darbe girişimi başarıyla geri püskürtülmüştür. Bu minvalde tek bir millet olma şuurunun küçük yaşta çocuklarımıza kazandırılması gerekmektedir. Öğrenci Andı da bu ruhun kazandırılmasının mihenk taşıdır. Andımız, içeriği ve verdiği duygu bakımından bu amaca hizmet ediyordu” dedi.

 “Karma eğitim devam etmeli”

Karma eğitim ile ilgili tartışmalara üzülerek şahit olduklarını söyleyen Erdoğan, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 15. Maddesi’nde  “Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır” ibaresinin yer aldığını hatırlattı. Erdoğan, “Karma eğitim tartışma malzemesi yapılmamalı, bu konu siyasi, ideolojik çekişmelere alet edilmemelidir. Okullara verilen ödenekler artırılmalı, hizmetli kadrosu güçlendirilmeli, okullar kaderleri ile baş başa bırakılmamalıdır. Her okulun güvenliği sağlanmalı, okullar kameralarla donatılmalı, şiddet olaylarının önüne geçilmelidir” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “Huzurlu eğitim istiyoruz”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör