poyrazoğlu otomotiv etiler

Hüsn-i hat sergisi açıldı

Denizli’de 10 farklı şehirden 48 sanatçının Kur'an-ı Kerim’in mesajları konulu 45 eserden oluşan Geleneksel Türk İslam Sanatları Sergisi açıldı. Hat sanatı üstatlarından Mahmut Şahin'in öğrencileri tarafından hazırlanan yoğun ilgi gördü.

02-04-2018 16:37

Geleneksel  sanatların Anadolu’da hak ettiği değeri yeniden kazanması ve halkın ecdat yadigarı sanata ilgisinin artması amacıyla Kütahya Vav-Der, Eskişehir Vel Kalem ve Bursa Bab-ı Nun tarafından başlatılan Kültür-Sanat Hareketi’nin son durağı Denizli oldu. Denizli 2. Kitap Fuarı'nın açılışı ile birlikte sanatseverlerin beğenisine sunulan 10 farklı şehirden 48 sanatçıya ait yaklaşık 45 eser yoğun ilgi gördü. Farklı sanat dallarından oluşan serginin açılışına katılan sanatseverler, eserleri çok beğendiklerini ifade ederek, böyle güzel etkinliklerin halkın beğenisine sunulmasında emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Serginin organizatörü Hattat Ömer Özgül,  8 Nisan’a kadar açık kalacak sergideki en büyük amaçlarının ata yadigarı olan gelenekli sanatların tanıtılması olduğunu ifade ederek, “Biz Anadolu’da gelenekli Türk İslam sanatlarının daha fazla tanıtılması, sevilmesi, bilinmesi, ecdat yadigarı bu sanatların bize bırakılan bu mirasın daha fazla geliştirilmesi ve toplumun her bir kademesinde değer bulması adına bugüne kadar Adıyaman, Gaziantep, Bursa, İstanbul, Kütahya, Uşak, Afyonkarahisar, Denizli’de sergiler açtık. Sergide yaklaşık 45 eserimiz var ve bu eserlerde 48 sanatçımızın dokunuşu söz konusu. Ana yapımız hüsn-i hat sanatı üzerine. Hüsn-i hat sanatı yanında tezhip ve ebru, ahşap kakma, bakır kakma ve kaat’ıdan (kağıt oymacılığı) oluşan eserlerden farklı çalışmalar söz konusu” diye konuştu.

“Kur'an-ı Kerim’den mesajlar içeren bir sergi”

Hüsn-i Hat hocası ve Bursa Şabaniye Geleneksel Sanatlar ve Kültür Derneği Başkanı Mahmut Şahin de, 2003 yılından bu yana verdiği eğitimlere devam ettiğini belirterek, Türkiye’nin birçok noktasında karma sergiler açtıklarını dile getirdi. Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2003 yılından bu yana Bursa, Eskişehir, Kütahya ve Kocaeli’de dersler veriyorum. Ayrıca İstanbul derslerimiz devam ediyor. İnternet üzerinden de dünyanın dört bir tarafına dersler veriyorum. Bu sergide Bursa, Eskişehir, Kütahya ve Kocaeli’deki öğrencilerimiz ve oradaki derneklerimizin müşterek yaptıkları bir sergi. Kur'an-ı Kerim’den mesajlar içeren bir sergi. Yaklaşık 450 öğrencimle birlikte çeşitli karma sergiler yapıyoruz. Bunlardan birisi de bu sergimiz”

“İslam sanatı Kur'an-ı Kerim medeniyeti olan bir sanat”

Şahin, bu sanatın her şeyden önce Kur'an-ı Kerim medeniyeti olan bir sanat olduğunu vurgulayarak, “Hat sanatı bizim genlerimizde olan bir sanat, çok fazla eşelemeye gerek yok. Çölde değiliz, biz koskoca bir medeniyeti sırtımızda taşımış bir milletiz. İslam medeniyetini en zirve noktasına getirmiş bir milletin mensuplarıyız. 80 yıl kadar bu sanatlarımız, ‘gelenekli sanatlarımız’ dediğimiz sanatlarımıza bir ket vurulmuş. O keti kendi çabalarımız ve arkadaşlarımızın çabaları ile İstanbul’da ve çeşitli illerde yapılan sergiler ile icazetli talebelerimiz ile devam ettirip, canlandırıyoruz. ‘Gönüllere nasıl dokunuyor?’ sorusuna gelince ise bizim sanatımız zaten İslam sanatı, Kur'an-ı Kerim medeniyeti olan bir sanat. O yüzden fazla bir şey yapmamıza gerek yok, Müslüman olduğunuz zaman ve baktığınız zaman size hitap ediyor” şeklinde konuştu.  Sergi 8 Nisan’a kadar açık kalacak.

İHA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Hüsn-i hat sergisi açıldı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör