poyrazoğlu otomotiv
25 Mayıs 2019 Cumartesi

Honaz Tüneli'nde sona doğru

Türkiye'nin önde gelen turistik merkezlerini birbirine bağlayacak çevre yolu projesinin en zorlu etabı olarak gösterilen Denizli Honaz Tünelleri’nin yaklaşık yüzde 80'i tamamlandı. Kasım ayında ışığın görülmesi planlanan 2 bin 600 metrelik tünel için şu ana kadar 160 milyon liralık yatırım yapıldı.

14-06-2018 13:23

Ege ile Akdeniz Bölgelerindeki çok sayıda kenti birbirine bağlayan Denizli'deki çevre yolu projesinin en zor etabı olan Honaz Tünelleri, yüzde 80 oranında tamamlandı.  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Pamukkale ve Antalya gibi iki önde gelen turizm merkezi arasındaki yolculuk süresini kısaltmak üzere başlatılan Denizli Çevre Yolu projesi hızla devam ediyor.

İzmir, Aydın, Buldan, Pamukkale ile Uşak ve Ankara hattından gelip Antalya ve Muğla yönüne gidecek trafiğin Denizli şehir merkezine girmeden devamını sağlayacak projenin kilit etaplarından Honaz Tünellerinde ise hummalı bir çalışma yürütülüyor. Cankurtaran Mahallesi'nde yapımı devam eden 2 bin 600 metrelik 2x2 şeritli tünellerde 250 personel ve 100 iş makinası, 24 saat esasıyla çalışıyor.

Çalışmalarda ilerleme oranı sol tüpte yüzde 82, sağ tüpte ise yüzde 79'a ulaştı. Maksimum eğimi yüzde 1,5'a düşürecek tünelde kasım ayı itibarıyla ışığın görülmesi hedefleniyor. Yapımı üstlenen özel şirket tarafından 410 milyon liraya ihale edilen proje kapsamında, bugüne kadar 160 milyon liralık yatırım yapıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün tünel dışındaki yaklaşık 500 bin metrekarelik alandaki kamulaştırma çalışmasının ise devam ettiği belirtildi.

Trafik kazalarıyla gündeme gelen geçiş

Denizli Valisi Hasan Karahan, Ege ve Akdeniz Bölgeleri arasındaki karayolu ulaşımının en zorlu geçişleri arasında gösterilen ve sıklıkla trafik kazalarıyla gündeme gelen Cankurtaran mevkisindeki ulaşımın tünelle önemli ölçüde rahatlayacağına dikkat çekti. Mevcut yola göre ulaşımı yaklaşık 15 kilometre kısaltacak tünel sayesinde karla mücadelenin yoğun olarak yaşandığı bölgedeki can ve mal kayıplarının önüne geçileceğini anlatan Karahan, "Tüneller sayesinde ihracat ve turizm merkezi Denizli ile çevre illerdeki vatandaşlarımız huzur ve güvenle yolculuk edecek. Biz de çalışmaları yerinde görmek üzere sıklıkla projeyi ziyaret ediyoruz. Çalışmalar gündüz ve gece durmaksızın devam ediyor" dedi.

 AA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Honaz Tüneli'nde sona doğru
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör