poyrazoğlu otomotiv etiler

Hipertansiyonda belirtilere dikkat

Acıpayam Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Serdar Güler, 40 yaşını geçmiş her iki kişiden birinde hipertansiyonun görüldüğünü belirterek, baş ağrısı, baş dönmesi, yüzde kızarıklık, kalp çarpıntısı ve kolay yorulma gibi belirtilerin hastalığın habercisi olduğunu söyledi.

05-07-2018 17:12

Kalp ve damar hastalıklarının son 20 yılda büyük bir artış göstererek dünyadaki hastalık kaynaklı ölümlerin üçte birine neden olduğunu belirten Uz. Dr. Serdar Güler, yine Dünya Sağlık Örgütünün verilerini göre 2005 yılında 17.5 milyon kişinin hayatını hipertansiyon ve onun oluşturduğu hastalıklar nedeniyle kaybettiğini aktardı.

“Belirti vermeyen daha tehlikeli”
Baş ağrısı, baş dönmesi, yüzde kızarıklık, kalp çarpıntısı, kolay yorulma gibi belirtilerin hipertansiyonun göstergesi olduğunu anlatan Güler; “Hiçbir belirti vermeyen hipertansiyonda hastada bu şikâyetler olmaz. Bu tip hipertansiyona sessiz katil diyoruz. Çünkü hastanın haberi olmadığı için yaşam tarzında değişikliğe gitmiyor sonuç olarak hipertansiyonun yapacağı zararlı şeylere çok daha açık bir şekilde maruz kalıyor” dedi.

Erken teşhis önemli
Türkiye’de hipertansiyon için tedavi gören hastaların ancak yüzde 54’ünde istenilen tansiyon değerine ulaşılabildiğinin altını çizen Güler; “Hipertansiyon tanısı maalesef ülkemizde geç olarak konulmaktadır. Tanı konulduğu anda hipertansiyon hastanın kalbi hâlihazırda büyümüş ve
vücudundaki tüm damarlar etkilenmiş oluyor. Bu nedenle hipertansiyon organlara zarar vermeden tedaviye başlanabilmesi için erken teşhis edilmesi ve uygun şekilde tedavi edilmesi son derece önemlidir” dedi.

Dikkat edilmesi gerekenler
Güler, hipertansiyonun önlenmesi için yapılması gerekenleri şu şekilde anlattı:
“Hipertansiyon hastaları beslenmesine çok dikkat etmelidir. Stresli ortamlardan uzaklaşılmalı, haftada beş gün 45’er dakika tempolu yürüyüş yapılmalı, sigara içilmemeli, normal vücut ağırlığına düşmeye çalışılmalıdır. Yaşam değişikliği olmadan hipertansiyon tedavi edilemez.  ‘Ben istediğimi yerim, hareket etmem ama ilacımı alırım’ son derece yanlış bir görüştür. Halk arasında söylenen sarımsak, limon gibi şeylerin zararı yoktur fakat sırf bunlardan medet umarak tansiyon tedavi etmek maalesef mümkün değildir.”

Aşırı soğuk ve sıcak havaların kalp krizi riskini arttırdığı için hipertansiyon hastalarının dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Güler, “Evde rahat bir ortamda ölçülen tansiyon 130’e 80’in üzerindeyse hastada hipertansiyon var demektir ve o hastada hipertansiyon tedavisine başlanmalıdır” dedi. Haber Merkezi
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Hipertansiyonda belirtilere dikkat
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör