poyrazoğlu otomotiv etiler
30 Mayıs 2020 Cumartesi

Hiera 3000 için patent başvurusu

TEKNOFEST İstanbul'da düzenlenen Roket Yarışması'nda "Yüksek İrtifa Kategorisi" birincisi olan PAÜ Hazar Takımı, Hiera 3000 ismini verdikleri uzun menzilli roket için patent işlemlerini başlattı

28-09-2019 15:34

PAÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Meran'ın akademik danışmanlığını yaptığı Hazar takımının tasarladığı "Hiera 3000" isimli roket, TEKNOFEST İstanbul'da düzenlenen Roket Yarışması'nda 3 bin metre yüksekliğin üzerine çıkarak "Yüksek İrtifa" kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

Makine Mühendisliği bölümü öğrencileri Mehmet Serhat Duras liderliğinde Sena Öğün, Mertcan Uysaler, Cem Topuk, Ece Cengiz, Mert Karaaslan, Umut Çağlar Boztepe, Mustafa Zabun, Uğur Yiğit, Talha Sorkun ve Egemen Mert'ten oluşan Hazar Takımı, TEKNOFEST İstanbul'da elde ettikleri başarının ardından geliştirdikleri sistemi koruma altına almak için girişim başlattı. Takım lideri Mehmet Serhat Duras, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Makine Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olduğunu, aynı bölümde öğrenim gören 11 öğrenci arkadaşıyla yaklaşık 9 ay önce Hazar Takımı'nı kurduklarını belirtti.

Roket Yarışması'nda mücadele etmek üzere çalışmalara başladıklarını, 6 aylarının hesaplama, analizler ve simülasyonlarla geçtiğini, kalan 3 ayda da üretimi tamamladıklarını aktaran Duras, "Üretebildiğimiz bütün parçaları kendimiz ürettik. Bütün sistemlerin tasarımları, yazılımları bize ait, buna algoritmalar ve yer istasyonunun yazılımları dahil. Bu sebeple çok gururluyuz. Tamamen kendi tasarladığımız, kendi ürettiğimiz bir roket. Üretimin her sürecinde başında olmamız dolayısıyla bize çok fazla tecrübe kattı. Şu aşamada patent başvurusunda bulunduk. Roket alt sistemlerinden bir tanesinin patent ve faydalı model başvuru işlemlerini başlattık çünkü bu sistemin çalışılabilirliği test edildi ve başarılı oldu. Bu yüzden bunu koruma altına almak istiyoruz. Patent başvurusu için ilk aşama olan Buluş Bildiri Formunu hazırlayarak PAÜ Teknokent'teki patent ofisine sunduk. Patent süreci üniversitemiz tarafından takip edilecek” dedi. 

"Başarı tamamen öğrencilerimin"

Prof. Dr. Cemal Meran da öğrencilere ihtiyaç duydukları konularda elinden gelen katkıyı sunmaya çalıştığını belirterek, "Başarı tamamen öğrencilerimindir. Bu süreç içerisinde gördük ki öğrencilerimiz gayet yetenekli, donanımlı, bir görev verildiği zaman bunu disiplinli bir şekilde yapabiliyorlar. Beklediğimin üstünde performans sergilediler. Bu birincilik, öğrencilerimizin ne kadar iyi bir eğitim aldıklarının da bir kanıtıdır” dedi.

AA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Hiera 3000 için patent başvurusu
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör