poyrazoğlu otomotiv etiler

Her yıl 164 bin kişi kansere yakalanıyor

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji BD Başkanı Prof. Dr. Gamze Gököz Doğu,  her yıl dünyada 14 milyon, ülkemizde  163 bin 500 kişiye kanser teşhisi konulduğunu belirtti.

05-04-2018 17:14

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji BD Başkanı Prof. Dr. Gamze Gököz Doğu, Kanser Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada  kanserin sosyal, psikolojik ve ekonomik yönleri de olan, hastayı ve hasta yakınlarını etkileyen çok yönlü ve ciddi bir hastalık olduğunu belirtti.  Doğu, “Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu’nun önerisi ile 1956 yılından itibaren her yıl 1-7 Nisan arası Kanser Haftası olarak belirlenmiştir. Böylece kanserle savaşa yönelik ilgi ve farkındalığın artırılması ve yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır” dedi.

Dünyada her yıl yaklaşık 14 milyon kişinin kansere yakalandığını, Sağlık Bakanlığı verilerine göre  her yıl ülkemizde 163 bin 500 kişiye kanser tanısı konulduğunu hatırlatan Prof. Dr. Gamze Gököz Doğu, “Bu hastalık yaş, cinsiyet, dil, din, ırk ayırımı yapmaksızın tüm insanları etkilemektedir. Dünya kanser istatistiklerine göre; ölüm nedenleri arasında kanser ilk sıradadır. 2030 yılına gelindiğinde yıllık 22 milyon yeni vaka ortaya çıkması beklenmektedir. Türkiye’de ise sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp-damar hastalıklarından sonra en sık görülen ikinci ölüm sebebi olarak dikkat çekmektedir” dedi.

Kanserin önlenebilir ve erken teşhisle tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu sözlerine ekleyen Doğu, “Erken tanı ve tedavi kanserli hastalarda önemli oranda iyileşme mümkün olabilmektedir. Bilgi eksikliği, korku, ihmal gibi nedenlerle tanı geciktiğinde tedavi de güçleşmektedir. Tarama asemptomatik hastalarda hastalığın erken evrede belirlenmesidir. Kansere bağlı erken ölümlerin  yüzde 30-35’i bu sayede önlenebilmektedir. Böylece ileri evre kanserler için gerekli olan agresif tedaviler ve yan etkiler de azaltılabilir. Bu da bize tarama programlarının erken tanı ve tedavide ne kadar önemli olduğunu göstermektedir” dedi.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Her yıl 164 bin kişi kansere yakalanıyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör