poyrazoğlu otomotiv

Hepatit olduklarının farkında değiller

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Şerife Akalın, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 4-5’inin kronik hepatit B, yüzde 0.5’inin kronik hepatit C olduğunu belirtti. Doç.Dr. Akalın,  Hepatit B ve Hepatit C'li insanların yüzde 80-90'ı durumlarından haberdar olmadığının altını çizdi. 

01-08-2018 17:54

Özel Denizli Tekden Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Şerife Akalın, Dünya Hepatit Günü dolayısıyla açıklama yaptı.  Akalın,  dünyada ve Türkiye’de ciddi bir halk sağlığı problemi olan ve dünya gelinde 10 milyon kişinin halen hepatit virüsleriyle infekte olduğunu belirterek, “En basit anlamıyla karaciğerin iltihabı olarak tarif edilebilecek hepatitin virüsler başta olmak üzere çok sayıda nedeni vardır. Viral hepatitler; milyonlarca insanı farkında olmadan etkileyebilecek gerçek anlamda küresel bir salgın oluşturmakta, önde gelen ölüm nedenlerinden biridir” dedi. 

Yüzde 90’ı durumlarının farkında değil

Hepatit B ve Hepatit C virüsleri uzun vadede kronik karaciğer hastalığı, siroz veya karaciğer kanserine yol açabildiği için ayrı bir öneme sahip olduğunu belirten Doç. Dr. Akalın, “ Dünyada yaklaşık 2 milyar kişinin (her 3 kişiden biri) HBV ile, 185 milyondan fazla kişinin ise HCV ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde nüfusun yaklaşık yüzde 4-5’i kronik hepatit B, yüzde 0.5’i kronik hepatit C’dir. Hepatit B ve Hepatit C'li insanların yüzde 80-90'ı durumlarından haberdar değil. HBV; enfekte kan ve kan ürünleri, cinsel ilişki ve enfekte anneden yenidoğan bebeğe bulaşma şeklinde kişiden kişiye yayılır. HCV de benzer yollarla bulaşmakla birlikte esas olarak enfekte kan ve kan ürünleri ile doğrudan temas yoluyla yayılır. Ancak enfekte kan ile temas etmiş diğer vücut sıvıları da bulaşma açısından kaynak olabilir” diye konuştu. 

Hepatit B aşı ile korunmak mümkün
Hepatit B aşısının güvenli ve etkili bir aşı olduğunu açıklayan Doç. Dr. Akalın,” Ülkemizde, Hepatit B aşısı bebeklere ve risk grubunda olan kişilere de sağlık kuruluşlarımızda uygulanmaktadır. Kronik hepatit B ve hepatit C hastalığı için etkili tedaviler mevcuttur. 2-3 aylık bir tedavi ile hepatit C hastaları tamamen iyileşebilmektedir. Hepatit D virüsü (HDV), HBV enfeksiyonu olan kişilerde hastalığa yol açar. HBV’nin yokluğunda enfeksiyon yapamaz. Hepatit A, su ve besinlerle, özellikle kötü hijyenik koşullarda kolaylıkla bulaşabilen ve salgınlara yol açabilen bir hastalıktır. Hepatit A kronikleşmez ve aşı ile korunulması mümkün olan bir hastalıktır” dedi. 
Haber Merkezi
 
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Hepatit olduklarının farkında değiller
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör