poyrazoğlu otomotiv etiler
30 Mayıs 2020 Cumartesi

Hematoloji Uzmanı Dr.Aslan:

Denizli Devlet Hastanesi’nde göreve başlayan Hematoloji Uzmanı Dr. Nevin Alayvaz Aslan, 15 Eylül Dünya Lenfoma Farkındalık Günü nedeniyle yaptığı açıklamada lenfomanın tıptaki son gelişmelerle tedavi edilebilir bir hastalık haline geldiğini söyledi. 

17-09-2019 17:35

Hematoloji Bölümü’nün erişkin hastalardaki demir eksikliği, B12 eksikliği ve diğer nedenlere bağlı kansızlık, kanama ve pıhtılaşma bozuklukları, kan hücrelerindeki düşüklük ve yükseklik durumları, talesemi, anemi gibi genetik hastalıklar ile kan ve lenf bezi kanserleri gibi oldukça geniş bir alanda hizmet verdiğini belirten Uz. Dr. Nevin Alayvaz Aslan, dünyada bir milyondan fazla insanın lenfoma hastalığı yaşadığını vurguladı. Aslan, “Lenfoma lenfatik sistemin kötü huylu bir hastalığıdır. Tüm dünyada her gün ortalama bin kişi lenfoma tanısı almaktadır. Lenfoma bulaşıcı bir hastalık olmayıp, hastalığa neden olan faktörler tam olarak bilinmemektedir. Bazı virüsler, bazı kimyasal maddeler ile uzun süreli temas, aile öyküsü, ve immün yetmezlik başlıca neden olan faktörlerdendir. İki gruba  ayrılan lenfomaların, 60’dan fazla alt tipi mevcut olup, her alt tipin semptom ve buguları farklı olduğu gibi tedavisi de farklıdır” diye konuştu.

Bazı lenfoma çeşitlerinin çok hızlı ve agresif bir karakter gösterdiğini, bazılarının da yıllarca süren sessiz ve yavaş bir seyir sergilediğini belirten Aslan, lenf bezleri büyüyenlerin doktora başvurmalarını önerdi. Lenfomanın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirten Hematoloji Uzmanı Dr.Aslan, “Lenfoma tanısı esas olarak hastalıklı dokunun çıkartılması ve patolojik olarak incelenmesi ile konur. Kan tetkikleri veya görüntüleme yöntemleri lenfoma tanısını koyduramazlar fakat hastalığın karakteri hakkında detaylı bilgi verirler. Tanısı konulan hastalar hematoloji polikliniğimize başvurduğunda ayrıntılı biyokimya testleri ve mutlaka hepatit testleri yapılmakta, evreleme için ise PET görüntülemesi ve bilgisayarlı tomografi görüntülemesi istenmektedir. Lenfoma konusundaki  bilgilerin  büyük bir hızla gelişmesi ve  tedaviye yansıması sonucu yeni ajanların hastalık tedavisinde çığır açtığı günümüzde, lenfoma alt tipi konusunda farkındalık önem kazanmaktadır. Lenfoma, modern kemoterapi, radyoterapi teknikleri ve kök hücre nakli sayesinde günümüzde tedavi edilebilir kanserler  arasında sayılmaktadır. Lenfomaların bazı tiplerinde tam iyileşme sağlanması artık birincil tedavi hedefi haline gelmiştir. Tedavinin başarısında hasta uyumu ve hasta yakınlarının sosyal desteği, temizlik koşullarına uyulması da çok önemlidir” dedi.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Hematoloji Uzmanı Dr.Aslan:
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör