poyrazoğlu otomotiv etiler

Hem yapıyor, hem çalıyor

Çameli’de yaşayan 63 yaşındaki Bayram Dev,  üç telli bağlamanın son ustalarından. Hem üç telli bağlama yapan hem de çalan Bayram Dev, gençlerin de bu işle uğraşmasını istiyor. 

15-05-2018 17:52

Bayram Dev, 2008 yılında UNESCO 'Yaşayan İnsan Hazinesi Kültürel Miras Taşıyıcı  listesine giren Hayri Dev'in oğlu. Yarım asırdır üç telli bağlama ile yaşayan, hem yapan hem de çalarak babasının mirasını yaşatmaya çalışan Bayram Dev bu geleneğin ölmemesi için gençlerin de ilgilenmesini istiyor. 

Babası Hayri Dev ile dünyaya açılan üç telli bağlamanın yaşaması için atölyesinde üç telli bağlamaya yapmaya devam eden Bayram Dev, "Üç telli bağlama ustasıyım, yüzden fazla üç telli bağlama yaptım. Sipariş üzerine yapıyorum, televizyondan görenler, beni arıyor yapıp gönderiyoruz. Çalmasını bilenler de var, öğrenmek için yaptıran müşterilerimiz de var. Türkiye'nin her yerine gönderiyorum, Denizli, Antalya, Bursa, İzmir gibi iller var. Üç telliyi dut ağacından, ardıç ağacından yapıyoruz. Üç telli olması bizim bu yörenin bir geleneği” dedi. 
Babası Hayri Dev’in de yıllarca üç telli bağlama çaldığını söyleyen Bayram Dev, “Ben de atölyemde üç telli yapıyorum. İsteğe göre sapı, teknesi ardıç olabiliyor. Çameli yöresine ait olan bir enstrüman. Genelde burada yapılıyor, başka yerde yok. Üç telli yapmayı 15 yaşında öğrendim. 16 yaşlarında çalmaya başladım, o zamandan beri hem yapıyorum, hem çalıyorum. Babamın sağlığı iyi iken düğünlere giderdik. Şimdi düğünleri bıraktık, sağlık sorunları var" dedi. 
İHA
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Hem yapıyor, hem çalıyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör