etiler poyrazoğlu otomotiv
27 Haziran 2019 Perşembe

Hem ihracat  hem ithalat azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu, ağustos ayı dış ticaret istatistiklerini açıkladı. TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ’ın açıkladığı  verilere göre ağustos ayında Denizli’nin ihracatı yüzde 2, ithalatı ise yüzde 29.6 azaldı.

29-09-2018 16:28

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre, ağustos ayında Denizli’nin  ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 azalarak 244 milyon 354 bin dolar oldu. İhracatın düşmesi üzerken, ithalattaki düşüş oranı sevindirdi. Denizli’nin ithalatı yüzde 29,6 azalarak 137 milyon 394 bin dolara indi. Ağustos ayında Denizli bu değerlerle Türkiye genelinde en fazla ihracatın gerçekleştiği 8. il olurken ithalatta da 12. sırada yer aldı.

En fazla ihracat yapılan ülke İngiltere oldu

Denizli’den, 2018 yılı Ağustos ayında en fazla ihracat yapılan ülke İngiltere oldu. Bu ülkeye yapılan ihracat 37 milyon 454 bin dolar olarak gerçekleşti. İngiltere’yi sırasıyla 22 milyon 630 bin dolar ile Almanya ve 16 milyon 289 bin dolar ile ABD izledi. 

En fazla ithalat yapılan ülke Rusya Federasyonu oldu

Denizli’ye, 2018 yılı Ağustos ayında en fazla ithalat yapan ülke Rusya Federasyonu oldu. Bu ülkeden yapılan ithalat 27 milyon 167 bin dolar olarak gerçekleşti. Rusya Federasyonu’nu sırasıyla 21 milyon 587 bin dolar ile ABD ve 21 milyon 505 bin dolar ile Kazakistan izledi.

En fazla ihracatı yapılan ürün ise dokunabilir maddelerden hazır eşya; takımlar, kullanılmış giyim ve dokunmuş diğer eşyalar ve  paçavralar  oldu . TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ tarafından verilen bilgiye göre ağustos ayında Denizli’de  ithalatı en yüksek fasıl, 54 milyon 600 bin dolarla bakır ve bakırdan eşya oldu. En fazla ithal edilen diğer ürünler ise gıda sanayinin kalıntı ve döküntüleri, hayvanlar için hazırlanmış kaba yemler, pamuk, pamuk ipliği ve pamuklu mensucat olarak belirlendi.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Hem ihracat  hem ithalat azaldı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör