poyrazoğlu otomotiv etiler

Hem eğitiyor, hem sağlık dağıtıyor

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü’nün okullar, kurumlar, köy meydanları ve tüm halka açık alanlarda faaliyet gösteren Sağlıklı Yaşam Araçları bu yılın ilk altı aylık döneminde yaklaşık 35 bin kişiye eğitim verdi.

01-08-2018 18:24

Sağlıklı Yaşam Aracı uygulamasıyla yüzlerce vatandaşa ulaşılıp birçok hastalık konusunda da farkındalık çalışması yürütülüyor. İl merkezi ve ilçeler de Sağlıklı Yaşam Aracı Projesi kapsamında yürütülen çalışmalarla diyabet, sağlıklı beslenme, obezite ile mücadele, fiziksel aktivite ve hareketli yaşam, kanser, ağız ve diş sağlığının önemi gibi konularda farkındalık çalışmaları yapılıyor. Halka yönelik olarak gerçekleştirilen etkinliklerde kan şekeri ölçümü, tansiyon ölçümü yapılarak riskli grupta olan vatandaşlar sağlık kuruluşuna yönlendirildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen il ve ilçelerde hizmet veren Sağlıklı Yaşam Aracı ile sağlık konusunda vatandaşların bilinç düzeyini artırmak, önlenebilir hastalıklara karşı farkındalık oluşturabilmek ve sağlıklı yaşamı teşvik etmek hedeflendiği bildirildi.

Vatandaşımızın ayağına gidiyoruz

Denizli’de bulunan iki araçla bu yılın ilk 6 aylık döneminde binlerce kişiye sağlıklı yaşam konusunda eğitimler verildiğini dile getiren İl Sağlık Müdürü Uz.Dr.Berna Öztürk, “Müdürlüğümüz bünyesinde yer alan iki adet sağlıklı yaşam aracımız ile ilimizde 144 okul ziyareti yapılarak 22 bin 777 öğrenciye; sağlıklı yaşam, dengeli ve sağlıklı beslenme, obezite, ağız ve diş sağlığının önemi, madde kullanımının zararları gibi birçok konuda eğitimler verildi. Halkımızın yoğun olduğu pazaryeri, kent meydanı gibi kalabalık yerlerle birlikte, her gün bir ilçe ziyareti yapılarak 11 bin 791 kişiye kanser, kanser taramaları, obezite, dengeli ve sağlıklı beslenme, yüksek tansiyon ve diyabet hastalığı konularında bilgilendirme çalışmaları yapıldı.  Kilo, tansiyon ve kan şekeri ölçümü yapılarak riskli grupta olan vatandaşlarımız sağlık kuruluşlarına yönlendirildi. Rakamlar göz önüne alındığında sağlıklı yaşam araçlarının vatandaşlarımıza yönelik farkındalık çalışmalarında büyük rol oynadığını görmek mümkün. Müdürlük olarak sağlıklı yaşam bilincini yükseltmek ve sağlıklı yaşamı ile örnek bir şehir olmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu. 
Haber Merkezi
 
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Hem eğitiyor, hem sağlık dağıtıyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör